Suomi.fi
Gå direkt till innehållet.
Att få barn

Du får de bästa instruktionerna för din situation när du först svarar på frågorna på guidens startsida.

Att förbereda sig inför ett adoptivbarns ankomst

Sök kamratstöd i anslutning till adoption och delta i adoptionsfamiljernas verksamhet

Som väntande på adoption är det bra att hitta personer i samma situation som man kan utbyta tankar med, få råd och hitta stöd i olika skeden av väntetiden och adoptionsprocessen. Genom att delta i kamratverksamheten bygger du upp ditt eget viktiga nätverk och ökar samtidigt din kompetens inför den framtida vardagen i adoptivfamiljen.

Bekanta dig med Adoptivfamiljernas riksomfattande verksamhet (på finska).Öppnas i ett nytt fönster. Du kan också chatta med andra adoptivfamiljer och väntande på adoption i Adoptivfamiljer rf:s kamratchatt (på finska)Öppnas i ett nytt fönster..

Väntan på adoption kan också vara en utmaning för parförhållandet. Det är viktigt att diskutera olika känslor och tankar med sin partner. Vid behov kan man söka hjälp hos yrkesutbildade personer. Avgiftsfri samtalshjälp med låg tröskel fås till exempel från organisationer. Du kan till exempel bekanta dig med Befolkningsförbundets och Befolkningsförbundets Parisuhdekeskus Katajas tjänster.

Uppdaterad: 5.6.2025

Delta i adoptionstjänstorganets utbildningar och informationstillfällen

Adoptionstjänstorganen ordnar olika utbildnings- och infotillfällen som det lönar sig att delta i. Evenemangen kan till exempel vara landsspecifika informationstillfällen eller träningar för förberedelse inför adoptivföräldraskapet.

Uppdaterad: 17.12.2024

Förberedelser inför avhämtningsresan

När ni får veta att ett adoptivbarn har utsetts (dvs. ett barnförslag) är det dags att förbereda sig för avhämtningsresan. Tiden från det att adoptivbarnet utsetts till avhämtningsresan varierar från några dagar vid inhemsk adoption till veckor eller månader vid internationell adoption beroende på mållandet.

Vid internationell adoption ska biljetter och inkvartering bokas själv. Du kan förbereda dig inför avhämtningsresan till exempel genom att göra packningslistor och studera mållandets seder och kultur. Du får anvisningar och råd om avhämtningsresan av adoptionstjänstorganet och i mållandet får du hjälp av lokala samarbetspartner eller kontaktpersoner. 

Läs mer om att hämta hem barnet (på finska).Öppnas i ett nytt fönster.

Uppdaterad: 22.1.2026

Rådgivningstjänster för den som väntar på adoption

Välfärdsområdets rådgivningstjänster stöder också den som väntar på adoption.

På rådgivningen får du stöd i frågor som gäller föräldraskap och parrelationen samt fostran och omsorg av barn. Du får också hjälp med att till exempel planera avhämtningsresan och information om barnets grundförnödenheter och läkemedel.

Boka en tid till rådgivningen via social- och hälsovårdstjänsterna i ditt välfärdsområde.

Uppdaterad: 22.12.2025

När ska man berätta om adoptionen på arbetet?

Om du är i ett anställningsförhållande under adoptionsprocessen ska du om möjligt informera din arbetsgivare om att du får ett barn minst två månader innan familjeledigheten inleds. Ibland måste man dock åka iväg på avhämtningsresan redan med ett par veckors varsel. När du får information om att barnet har utsetts ska du genast meddela arbetsgivaren om detta. Arbetsgivaren måste bevilja familjeledighet också då anmälan görs mindre än två månader på förhand.

Läs mer om ledigheter och förmåner för barnfamiljer.

Uppdaterad: 15.5.2024

Är du nöjd med innehållet på denna sida?

Checklista för den som väntar barn