Suomi.fi
Gå direkt till innehållet.

Lärokursen i svenska eller finska som andraspråk (R2/S2)

  • Tjänst
  • Helsingfors
  • Offentlig tjänst

Studierna i svenska/finska som andraspråk och litteratur är ett sätt att genomföra läroämnet modersmål och litteratur. Eleven studerar enligt R2/S2-lärokursen antingen hela den grundläggande utbildningen eller en del av den. Målet är att övergå till S1-lärokursen under den grundläggande utbildningen. Studier i lärokursen R2/S2 ökar inte elevens timantal.

Undervisningen är inte stöd- eller spec ...

Gör så här

Lärarna som undervisar barnet bedömer elevens kunskaper i språkets olika delområden och rekommenderar R2/S2- eller R2/S1-studier för barnet utifrån det. Vårdnadshavaren fattar ändå beslutet, som dokumenteras.

För vem och på vilka villkor

Förutom invandrare är undervisningen avsedd för återinflyttare och adopterade barn som behöver stöd i att utveckla språket.

Vårdnadshavaren avgör om eleven ska studera enligt R2/S2-lärokursen.

Bakgrundsinformation och lagstiftning

Undervisning i finska eller svenska som andraspråk kan ges till elever med invandrarbakgrund vars kunskaper i finska eller svenska inte är i nivå med modersmålet på alla språkets delområden. Undervisningens mål och innehåll skiljer sig från modersmålsundervisningen. Förkortningen S2/R2 används ofta för undervisningen.

Målet med undervisningen i finska eller svenska som andraspråk är att stärka den studerandes flerspråkiga identitet och bygga en grund för funktionell tvåspråkighet.

Servicen tillhandahålls av

Helsingfors stad

Ansvarig för tjänsten

Helsingfors stad, Fostrans- och utbildningssektorn
Ansvarig för texten: Helsingfors stad, Fostrans- och utbildningssektorn
Uppdaterad: 29.4.2026