I närheten av näridrottsplatsen finns inga bilplatser för rörelsehindrade. Den närmaste parkeringsplatsen ligger över 50 m från platsen.
Hållplatsen för skjutstrafik ligger under 20 m från näridrottsplatsen.
Till näridrottsplatsen leder en asfalterad gångrutt, som är jämn och tillräckligt bred samt belyst.
Till näridrottsplatsen finns twå gångrutter. På näridrottsplatsen finns en omfattande allmänbelysning.
På näridrottsplatsen finns minst fem bänkar med ryggstöd.
På näridrottsplatsen finns en inhägnad arena samt en spelplan.
På näridrottsplatsen kan man spela basketboll, spela innebandy, klättra i klätterställning, träna på teknikbanan, prova redskap för utomhusmotion.
Gångleden till de olika punkterna på platsen är delvis ojämn. De flesta punkterna har botten som går att skilja från omgivningen tack vare ljushetskontrasten.
Basketboll kan spelas på spelplanen med asfaltyta där underlaget skiljs inte från omgivningen med hjälp av ljushetskontrasten.
Innebandy kan spelas på inhägnade arenan med konstgräsyta där underlaget skiljs inte från omgivningen med hjälp av ljushetskontrasten. Inhägnaden omkring arenan är hög och den har ingen ingång (man måste hoppa över stängslet).
De olika klätterställningarna är lätt att urskilja från det elastiska fallunderlaget med hjälp av ljushetskontrasten.
Intill teknikbanan som förutsätter vighet finns ingen infotavla. Man går genom banan på en elastisk beläggning.