Ulkona on 2 esteetöntä autopaikkaa. Matka autopaikoilta sisäänkäynnille on alle 10 metriä. Pysäköintiruutu on vähintään 3,6 metriä leveä.
Kulkureitti sisäänkäynnille on tasainen ja riittävän leveä sekä valaistu.
Sammonkadulta mentäessä sisäänkäynnille A2 on matkalla portaita. Esteetön reitti menee Väimöisenkujan pysäköintialueen kautta.
Kulkureitillä on jyrkkä mäki.
Kulkureitillä on vähintään 4 porrasaskelmaa.
Sisäänkäynti erottuu selkeästi ja on valaistu.
Sisäänkäynnin ovet erottuvat selkeästi, lasiovissa on kontrastimerkinnät. Oven ulkopuolella on riittävästi vapaata tilaa liikkumiselle pyörätuolin kanssa. Ovi aukeaa kulunvalvonta-avaimella.
Sisäänkäynnin yhteydessä on yli 2 cm korkeita kynnyksiä.
Tuulikaappi on ahdas.
Toimipisteessä on 4 kerrosta.
Tilassa on hissi. Hissin ovi aukeaa automaattisesti. Pyörätuoli mahtuu hissiin. Hissin kerrosnumeroita voi tunnustella sormilla. Uloskäyntikerroksen painike erottuu muista painikkeista. (Esteettömän hissin vähimmäismitat ovat leveys 1,1 m ja syvyys 1,4 m.)
Sisätilojen ovet eivät erotu selkeästi seinästä. Lasiovissa on kontrastimerkinnät.
Toimipisteessä on esteettömäksi merkitty wc samassa kerroksessa kuin sisäänkäynti. Wc:n ovea ei ole helppo avata ja sulkea.
Toinen esteettömäksi merkitty wc on kerroksessa 2.