suomi.fi
Siirry suoraan sisältöön.
Vastuuorganisaatio Kokkolan kaupunki

Ryhmäperhepäivähoito

  • Palvelu
  • Kokkola
  • Julkinen palvelu

Ryhmäperhepäiväkodissa työskentelee 2-3 hoitajaa, jotka tarjoavat kokopäiväistä varhaiskasvatusta 8-12 lapselle.

Perhepäivähoidon johtajat valitsevat lapset perhepäivähoitoon.

Toimi näin

Voit hakea varhaiskasvatuspaikkaa ympäri vuoden. Tee varhaiskasvatushakemus viimeistään neljä kuukautta ennen varhaiskasvatuksen tarvetta.

Yllättäen tulevan tilanteen vuoksi (äkillinen työllistyminen tai opiskelupaikan saaminen) hakuaika on kaksi viikkoa.

Käytä varhaiskasvatuspaikkaa hakiessasi ensisijaisesti sähköistä asiointia. Voit myös tulostaa hakemuksen kokkola.fi > kasvatus ja koulutus > varhaiskasvatus > varhaiskasvatuspaikan hakeminen ja irtisanominen.

Kenelle ja millä ehdoin

Varhaiskasvatusta voi saada lapsi, joka ei ole vielä oppivelvollinen.

Myös oppivelvollisuusikäinen voi saada päivähoitoa, jos erityiset olosuhteet sitä vaativat eikä hoitoa voi muuten järjestää.

Tausta ja lainsäädäntö

Voit hakea lapsellesi hoitopaikkaa ryhmäperhepäivähoidosta, joka on varhaiskasvatuslain mukaista varhaiskasvatusta.

Ryhmässä on tavallisesti kaksi hoitajaa. Tällöin ryhmässä voi olla yhtä aikaa hoidossa enimmillään kahdeksan lasta, jotka eivät vielä ole perusopetuksessa. Samanaikaisesti heidän kanssaan ryhmässä voi olla myös kaksi esiopetuksessa tai perusopetuksessa olevaa lasta. Erityisistä syistä ryhmässä voi toimia kolme hoitajaa, jolloin lapsia voi olla enimmillään 12.

Palvelun toteuttaa

Kokkolan kaupunki

Palvelusta vastaa

Kokkolan kaupunki
Tekstistä vastaa: Kokkolan kaupunki
Päivitetty: 28.4.2022