Ulkoliikuntapaikan lähettyvillä ei ole esteettömiä autopaikkoja. Lähin pysäköintialue on alle 20 metriä ulkoliikuntapaikasta.
Saattoliikenteen pysähtymispaikka on alle 50 metrin päässä ulkoliikuntapaikasta.
Kulkureitti ulkoliikuntapaikkaan on kivituhka- tai hiekkapintainen. Reitti on tasainen ja riittävän leveä sekä valaistu.
Ulkoliikuntapaikkaan on useita sisääntuloreittejä. Alueen ympärillä on korkea metalliaita. Alueella on kattava yleisvalaistus.
Ulkoliikuntapaikassa on hyvin valaistu opastaulu. Opastaulun ääreen pääsee pyörätuolilla.
Ulkoliikuntapaikassa ei ole esteetöntä wc:tä, mutta alle 20 metrin päässä pukutilassa on tavallinen wc.
Ulkoliikuntapaikassa ei ole kaikille avoimia pukutiloja, mutta on 3 pukutilaa, joiden käyttöön tarvitaan avain. Suuremmat pukutilat on mitoitettu 25 hengelle.
Matka ulkoliikuntapaikasta pukutilaan on alle 20 metriä. Pukutilan sisäänkäynti erottuu selkeästi. Kivituhka- tai hiekkapintainen kulkureitti pukutilaan on kova ja leveä mutta epätasainen.
Pukutilan sisäänkäynnissä on 2 peräkkäistä porrasaskelmaa.
Pukutilan sisäänkäynnissä on luiska. Luiska on alle 6 metriä pitkä.
Pukutilan ovi avautuu käsin helposti ja siinä on matala kynnys.
Pukutilassa on pukeutumispenkki ja riittävästi tilaa toimia pyörätuolin ja avustajan kanssa. Hyvä valaistus ja tummuuserot helpottavat tilan hahmottamista. Pukutilassa on vaatekoukkuja.
Pukutilan yhteydessä on pesutila, jonka ovi avautuu käsin helposti. Oviaukossa on matala kynnys.