Toivakan kunnan vesihuoltolaitoksen toiminta-alueeseen kuuluvat kirkonkylän, Heiskan, Huikon, Kominojan, Ruuhimäen, Satulakiven ja Viisarimäen toiminta-alueet.
Kankaisten vesiosuuskunta vastaa toiminnasta toiminta-alueellaan, jonne kunnan vesihuoltolaitos toimittaa veden ja vastaanottaa jätevedet.
Toiminta-alueella sijaitsevat kiinteistöt tulee liittää vesihuoltolaitoksen verkostoon.
Uuden rakennuksen liittäminen vesihuollon toiminta-alueella onnistuu yleensä rakentamisluvan hakemisen yhteydessä.
Liittyminen vesi- ja viemärilaitokseen asemakaava-alueella on poikkeuksetta pakollista.
Taajamassa sijaitsevan kiinteistön omistajan tulee tehdä kiinteistön liittämisestä vesihuoltoon ja palvelun käytöstä sopimus vesihuoltolaitoksen kanssa.
Taajaman ulkopuolella kiinteistön omistajilla ei aina ole velvollisuutta liittyä vesihuollon palvelujen käyttäjäksi, jos kiinteistön vedensaanti ja viemäröinti hoituvat asianmukaisesti muulla tavalla.
Tarkemmat tiedot kunnan kotisivuilla, Toivakan vesihuoltolaitos.
Taajamissa sijaitsevien kiinteistöjen tulee pääsääntöisesti kuulua kunnan tai kuntayhtymän vesijohtoverkoston ja viemäröinnin piiriin. Kun kiinteistön omistaja vaihtuu, sopimus yleensä siirtyy uudelle omistajalle. Kiinteistön omistaja maksaa vesi- ja viemäriverkostoon liittymisen, tekniset liitostyöt, veden käytön ja jätevesimaksun.