Suomi.fi
Siirry suoraan sisältöön.
Vastuuorganisaatio Oulun kaupunki

Työttömän työnhakijan liikuntaetu

  • Palvelu
  • Oulu
  • Julkinen palvelu

Työttömänä työnhakijana voit saada päiväliikkujan kuntokorttiedun kolmeksi kuukaudeksi (etu ladattava loka–joulukuussa) maksutta.

Pääset edulla liikuntapaikkoihin arkisin kello 16 asti (sisäänpääsy viimeistään klo 15.30) sekä viikonloppuna aukioloaikojen mukaisesti.

Toimi näin

Valitse, käytätkö edun kuntosalille vai uimaan.

Lataa liikuntaetu Waltti-kortille tai OuluCardille liikuntapalveluiden palvelupisteellä tai Oulunsalon yhteispalvelupisteellä. Huomioi, että Ouluhallilla ei voi ladata etua uintiin. Jos sinulla ei ole Waltti-korttia tai OuluCardia, voit hankkia kortin liikuntaedun lataamisen yhteydessä. Uuden kortin hinta on 3,00 €. Etuus on henkilökohtainen, joten kortin hankinta edellyttää rekisteröitymistä.

Oikeus liikuntaetuuteen todistetaan liikuntapalveluiden palvelupisteellä kirjautuneena Työmarkkinatorin Asiointi-palveluun. Voit saada todistuksen työnhaun voimassaolosta myös omavalmentajalta tai BusinessAseman infosta. Todistus voi olla enintään kaksi kuukautta vanha ja se esitetään yhdessä henkilöllisyystodistuksen kanssa.

Ylikiimingissä, Yli-Iissä ja Kiimingissä ei ole mahdollisuutta sähköiseen asiointiin (Oulucard). Näissä toimintaohje on:

  • Ylikiimingissä kulkuoikeuden (avaimen) saa 4H-yhdistykseltä.
  • Yli-Iissä kulkuavaimen noutamisesta voi sopia harrasteohjaaja Jorma Rasvalan kanssa, p. 050 369 2076.
  • Kiimingissä päiväliikkujan kuntosalikortti ladataan Kiimingin Oulu10-pisteessä, minkä jälkeen kuittia vastaan voi käyttää Kimmokkeen kuntosalia asiakaspalvelun aukioloaikoina, ma–to klo 13–19 ja pe klo 12–18 . Viikonloppuna Kimmoke on suljettu. OuluCardille ladattu päiväliikkujan kortti käy myös muilla kaupungin kuntosaleilla, joissa on käytössä kulunvalvontaportit.

Edun voi ladata vuosittain loka–joulukuussa (1.10.-31.12.) ja se on voimassa 3 kk latauspäivästä.

Etua on jaossa 1600 työnhakijalle.

Kenelle ja millä ehdoin

Olet oikeutettu liikuntaetuun, jos

  • olet oululainen työtön työnhakija
  • työnhaun tilanteesi on: työtön (tai säännöllinen viikoittainen työskentelyaika on alle 4 tuntia), lomautettu, työllistymistä edistävässä palvelussa tai koulutuksessa).

Palvelun toteuttaa

Oulun kaupunki

Palvelusta vastaa

Oulun kaupunki
Tekstistä vastaa: Oulun kaupunki
Päivitetty: 23.9.2026