Haapaveden kaupungin palveluita käyttävä asiakas, joka ei osaa suomea tai ruotsia, on oikeutettu saamaan maksutonta tulkkausta.
Tulkkauspalvelu tuotetaan omana toimintana tai ostopalveluja (Monetra tai Pohjois-Suomen tulkkipalvelu).
Tulkin tilaa kunnan työntekijä, joka on tekemisissä tulkkausta tarvitsevan asiakkaan kanssa.
Terveydenhuollossa on oikeus asioida ja saada palvelua suomeksi ja ruotsiksi. Saamelaisilla on oikeus käyttää saamen kieltä saamelaisten kotiseutualueella. Pohjoismaiden kansalaiset voivat käyttää terveydenhuoltopalveluissa suomea, islantia, norjaa, ruotsia tai tanskaa. Tarvittaessa on huolehdittava siitä, että saamelaiset ja Pohjoismaiden kansalaiset saavat tarvitsemansa tulkkaus- ja käännösavun.
Maahanmuuttajilla on oikeus maksuttomiin käännös- ja tulkkauspalveluihin usein silloin, kun molemmat seuraavista ehdoista täyttyvät:
Vammaisilla henkilöillä on lakiin perustuva oikeus saada tarvitsemiaan tulkkauspalveluita, esimerkiksi viittomakielen tulkkausta. Oikeutta vammaisten henkilöiden tulkkauspalveluun haetaan kirjallisesti Kelasta. Tulkki tilataan Vammaisten tulkkauspalvelukeskuksesta. Vammaiset henkilöt voivat saada tulkkausta työssä käymiseen, opiskeluun, asiointiin, yhteiskunnalliseen osallistumiseen, harrastamiseen tai virkistykseen. Tulkkauspalveluun oikeutettu voi käyttää palvelua myös ulkomaanmatkalla, jos matka liittyy hänen tavanomaiseen elämäänsä, opiskeluunsa tai työssä käymiseensä.
Terveydenhuoltolaki
Laki vammaisten henkilöiden tulkkauspalveluista