Tietynlaisten näytteiden ja näyttelyesineiden käyttöön tulee hakea lupaa kunnaneläinlääkäriltä. Lupa vaaditaan, jos näytteenä tai näyttelyesineenä käytetään eläimestä saatavaa sivutuotetta, johon liittyy vakava terveysriski (luokkaan 1 kuuluvat sivutuotteet).
Tarvitset luvan Rovakaaren ympäristöterveydenhuollon alueen valvontaeläinlääkäriltä.
Hae lupaa toimittamalla vapaamuotoinen, kirjallinen lupahakemus kunnaneläinlääkärille.
Hae lupaa toimittamalla hakemus Rovakaaren ympäristöterveydenhuollon alueen valvontaeläinlääkärille postitse tai tuomalla toimistolle. Voit myös lähettää hakemuksen sähköpostitse osoitteeseen valvontaelainlaakarit[at]rovaniemi.fi.
Lisätietoja voit kysyä valvontaeläinlääkäriltä puhelimitse tai sähköpostitse.
Toiminnassa tapahtuneista muutoksista ja toiminnan lopettamisesta on tehtävä ilmoitus kunnaneläinlääkärille.
Jos elinkeinonharjoittaja on sijoittautunut johonkin toiseen Euroopan talousalueeseen kuuluvaan valtioon ja tarjoaa palveluitaan tilapäisesti Suomessa, toimintaan vaaditaan samat luvat kuin Suomeenkin sijoittautuneilta elinkeinonharjoittajilta.
Lupaa on haettava ennen toiminnan aloittamista.
Lupa on voimassa toistaiseksi.
Laki eläimistä saatavista sivutuotteista
Maa- ja metsätalousministeriön asetus kunnaneläinlääkärin maksullisista suoritteista