Suomi.fi
Siirry suoraan sisältöön.
Vastuuorganisaatio Luodon kunta

Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoiminta

  • Palvelu
  • Luoto
  • Julkinen palvelu

Päivähoito-osasto järjestää päivähoitoa/ vahaiskasvatusta 6- vuotiaille ennen esikoulua/esikoulun jälkeen sekä aamu- ja iltapäivätoimintaa koululaisille luokat 1-2 sekä erityisoppilaille mikäli huoltajat ovat ansiotyössä tai opiskelevat päätoimisesti.

Aamuhoito järjestetään yhdistetyissä ryhmissä 6-8 vuotiaille lapsille.

Päivähoitoa esikoulun jälkeen ja iltapäivähoitoa 6-vuotiaille ja koululaisil ...

Toimi näin

Tietoa aamu- ja iltapäivätoiminnasta löytyy kunnan verkkosivuilta.

Kenelle ja millä ehdoin

Aamu- ja iltapäivätoiminta on tarkoitettu ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaille sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saaville oppilaille.

Tausta ja lainsäädäntö

Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoimintaan voivat hakea ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaat sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saavat oppilaat. Aamu- ja iltapäivätoimintaa voidaan järjestää arkipäivisin pääsääntöisesti kello 7:n ja 17:n välisenä aikana.

Toiminta pyrkii tukemaan lasten kehitystä ja kasvua, edistämään hyvinvointia ja tasa-arvoisuutta, ennaltaehkäisemään syrjäytymistä ja lisäämään osallisuutta.

Kunta vastaa aamu- ja iltapäivätoiminnan kokonaisuudesta. Se voi järjestää toiminnan itse tai yhdessä muiden kuntien kanssa tai hankkia palvelut järjestöiltä, yhteisöiltä ja yrityksiltä. Kunta päättää aamu- ja iltapäivätoiminnasta perittävien kuukausimaksujen määrästä. Kunnalla ei kuitenkaan ole velvollisuutta toiminnan järjestämiseen.

Myös koulun kerhotoiminta tai taiteen perusopetus voivat olla lapsen aamu- tai iltapäivätoimintaa.

Vammaisten lasten aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestävät kunta ja hyvinvointialue yhdyspintayhteistyönä.

Palvelun toteuttaa

Luodon kunta

Palvelusta vastaa

Luodon kunta
Tekstistä vastaa: Luodon kunta
Päivitetty: 16.2.2026