Lääkärikadulla on maksullisia pysäköintipaikkoja. Etäisyys noin 100 metriä.
Saattoliikenteen pysähtymispaikka sijaitsee sisäänkäynnin läheisyydessä (etäisyys enintään 5 metriä), josta sisäänkäynnille pääsee siirtymään sujuvasti.
Saattoliikenne voi pysähtyä ulko-oven läheisyyteen, F-porras sekä G-porras. G-portaasta pääsee hissillä 4. kerrokseen, jossa poliklinikka sijaistee.
Kulkureitti sisäänkäynnille on opastettu, tasainen ja riittävän leveä sekä valaistu.
Sisäänkäynti erottuu selkeästi ja on valaistu.
Pääsisäänkäynti F - rapusta ei mahdollista sisäänkäyntiä pyörätuolilla. Silloin sisäänkäynti tulee tehdä G-portaan ovesta, jossa myös tilava hissi.
Sisäänkäynnin yhteydessä on vähintään 4 porrasaskelmaa, jossa on käsijohteet toisella puolella.
Sisäänkäynnin ovet erottuvat selkeästi. Oven ulkopuolella on riittävästi vapaata tilaa liikkumiselle esim. pyörätuolin kanssa. Ovi on raskas tai muuten vaikeasti avattavissa.
Sisäänkäynnin yhteydessä on yli 2 cm korkeita kynnyksiä.
Tuulikaappi on ahdas.
Asiointipiste sijaitsee kerroksessa 4.
Tilassa on hissi, johon mahtuu pyörätuoli ja jonka ovi avautuu käsin helposti. Hissin kerrosnumerot eivät ole sormin tunnusteltavissa. Uloskäyntikerroksen painike erottuu muista. (Esteettömän hissin vähimmäismitat ovat leveys 1,1 m ja syvyys 1,4 m.)
Asiointipisteessä on opasteet eri tiloihin.
Asiointipisteen ovet erottuvat selkeästi.
Asiointipisteen odotustilassa ei ole vuoronumerojärjestelmää. Odotustilassa on istuimia.
Asiointipisteessä on esteetön wc kerroksessa 4.
Palvelut
Helsingin kaupunki, Sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala