Suomi.fi
Siirry suoraan sisältöön.
Vastuuorganisaatio Kangasniemen kunta

Oppimisen tuki perusopetuksessa

  • Palvelu
  • Kangasniemi
  • Julkinen palvelu

Perusopetuslain mukaan oppilaalla on oikeus saada riittävää oppimisen ja koulunkäynnin tukea koko perusopetuksen ajan. Oppilaan saaman tuen tulee olla joustavaa, pitkäjänteisesti suunniteltua ja tuen tarpeen mukaan muuttuvaa. Tukimuotoja käytetään sekä yksittäin että yhdessä toisiaan täydentävinä. Tukea annetaan niin kauan ja sen tasoisena kuin se on tarpeellista.

Kun tuen tarve havaitaan, koulun ...

Toimi näin

Ota yhteyttä ensisijaisesti oppilaan opettajaan, luokanvalvojaan, erityisopettajaan tai oppilaanohjaajaan. Opiskeluhuollollisissa asioissa ota yhteyttä koulun terveydenhoitajaan, kuraattoriin tai psykologiin. Aloitteen oppilashuoltopalveluiden (kuraattori, psykologi, kouluterveydenhuolto) piiriin hakeutumisesta voi tehdä lapsi itse, huoltaja, lapsen opettaja tai muu henkilö, joka on huomannut huolenaiheen.

Tausta ja lainsäädäntö

Kaikilla oppilailla on oikeus ryhmäkohtaisiin tukimuotoihin, jotka perustuvat suunnitelmallisuuteen ja ennakointiin. Tavoitteena on, että oppilas saa tukea oppimiseensa mahdollisimman aikaisessa vaiheessa ja matalalla kynnyksellä. Ryhmäkohtaiset tukimuodot ovat

  • yleinen tukiopetus, jolla vastataan ryhmän tasolla varhain havaittuihin tuen tarpeisiin ja vaikeuksiin
  • opetuskielen tukiopetus, johon on oikeus oppilaalla, jolla ei ole riittävää opetuskielen taitoa tarvittavan oppimäärän suorittamiseksi
  • erityisopettajan muun opetuksen yhteydessä antama opetus, jossa otetaan huomioon koko opetusryhmän tarpeet.

Jos kaikille oppilaille tarkoitetut ryhmäkohtaiset tukimuodot eivät riitä, oppilaalle tarjotaan oppilaskohtaisia tukitoimia. Ne ovat säännöllisiä ja perustuvat yksilöllisiin tuen tarpeisiin. Oppilaskohtaiset tukitoimet perusopetuksessa ovat

  • erityisopettajan opetus osittain pienryhmässä muun opetuksen yhteydessä
  • erityisopettajan tai erityisluokanopettajan opetus pienryhmässä
  • erityisluokanopettajan opetus erityisluokassa
  • oppilaskohtaiset tulkitsemis- ja avustajapalvelut.

Osittain pienryhmässä toteutettava erityisopettajan opetus tarkoittaa, että oppilas on tavallisessa luokassa mutta joissakin oppiaineissa hän opiskelee osin erityisopettajan pienryhmässä.

Erityisopettajan tai erityisluokanopettajan opetus pienryhmässä tarkoittaa, että oppilas saa yli puolet yhden tai useamman oppiaineen opetuksesta erityisopettajan tai erityisluokanopettajan opettamassa pienryhmässä. Muita oppiaineita oppilas opiskelee tavallisessa ryhmässä.

Erityisluokkaopetus tarkoittaa kaikkia oppiaineita tai toiminta-alueita koskevaa, pääsääntöisesti kokoaikaista opetusta erityisluokassa. Oppilas voi kuitenkin osallistua joidenkin oppiaineiden opetukseen yleisopetuksessa, jos mahdollista.

Oppilaskohtaiset tulkitsemis- ja avustajapalvelut ovat tukipalveluja, jotka mahdollistavat oppilaan osallistumisen opetukseen ylipäätään ja auttavat häntä saavuttamaan opetussuunnitelman mukaiset tavoitteet. Ne tulevat kyseeseen vain tilanteissa, joissa muut keinot eivät riitä.

Palvelun toteuttaa

Kangasniemen kunta

Palvelusta vastaa

Kangasniemen kunta
Tekstistä vastaa: Kangasniemen kunta
Päivitetty: 30.10.2026