Mänttä-Vilppulan kaupunki tarjoaa asukkaille ja mökkiläisille mahdollisuuden toteuttaa kesäistä matonpesuperinnettä kaupungin ylläpitämillä maksuttomilla matonpesupaikoilla.
Matonpesupaikkoja kaupungissa on yhteensä neljä. Ne sijaitsevat Mäntässä (2 paikkaa), Vilppulassa ja Kolhossa.
Pesupaikoilla käytetään pesuvetenä järvivettä, joka ohjataan käytön jälkeen jätevesiviemäriin. Paikoilla on pesual ...
Mänttä-Vilppulan kaupungin kotisivuilta löydät tarkemmat osoitetiedot matonpesupaikoille.
Pesupaikat toimivat itsepalveluperiaatteella, eikä niihin tarvitse varata vuoroja.
Matonpesupaikoilla sijaitsevat orret on tarkoitettu vain valutusta varten, lopullinen kuivaus tapahtuu pesijän omalla alueella.
Huomiothan, että matonpesupaikalla voi sesonkiaikaan olla ruuhkaista. Tästä syystä käyttäjän vastuulla on ottaa huomioon muut matonpesijät ja alueen käyttäjät sekä lähiseudun asukkaat.
Kukin käyttäjä vastaa paikan siisteydestä. Jokaisella on velvollisuus siivota jälkensä ja viedä roskat pois käytön jäljiltä.