Kulttuuripalvelujen kertaluontoista kohdeavustusta voivat saada hakemuksesta puumalalaiset kulttuuritoimintaa harjoittavat rekisteröidyt yhdistykset, yhteisöt ja toimintaryhmät. Kohdeavustuksen piiriin kuuluvaa toimintaa on mm:
Kulttuuripalvelujen kohdeavustuspäätökset t ...
Hae kohdeavustusta vapaamuotoisella hakemuksella ennen ko. toimintaa tai sen jälkeen, mutta kuitenkin saman kalenterivuoden aikana. Hakemukset tulee olla perillä 30.11. mennessä.
Hakemuksesta tulee käydä ilmi:
Liitä hakemukseen toteutuneet kulutositteet tai kuitit. Tositteet on toimitettava saman vuoden aikana, kun avustettava toiminta on tapahtunut.
Avustuksia myönnetään sekä säännölliseen toimintaan että tapahtumien järjestämiseen.
Kohdeavustus on maksussa hyvinvointi- ja kulttuurijohtajan päätöksen mukaisesti sen jälkeen, kun olet toimittanut hyväksyttävät menotositteet päätöksentekijälle.
Myönnetty avustus jätetään maksamatta tai jo maksettu avustus peritään takaisin, mikäli avustuksen saaja on antanut päätöksentekijälle virheellistä tietoa toiminnastaan tai muuten johtanut tätä harhaan avustusta koskevissa asioissa.
Yhdistykset, säätiöt, laitokset, yksittäiset kansalaiset ja muut kunnassa toimivat yhteisöt voivat saada kulttuuritoiminnan harjoittamiseen ja edistämiseen avustuksia kunnalta. Kunnan tehtävänä on tukea kulttuuritoimintaa kunnassa.
Kunnat voivat avustaa teatteri-, tanssi- ja sirkustoimintaa sekä museo- ja musiikkitoimintaa kunnassa eri tavoin.
Laki kuntien kulttuuritoiminnasta