Palvelussa laadit avioehtosopimuksen ohjatusti antamiesi tietojen perusteella. Verkkopalvelu kysyy vaiheittain puolisoita ja avio-oikeuden rajoittamista koskevat tarvittavat tiedot ja muodostaa niiden perusteella asiakirjan.
Avioehdolla puolisot tai avioliittoa solmivat henkilöt voivat sopia siitä, miten avio-oikeus heidän omaisuuteensa määräytyy avioliiton päättyessä.
Voit tarkistaa asiakirjan es ...
Avioehtosopimus tehdään yhdessä puolisoiden tai avioliittoa solmivien henkilöiden kesken. Se on tehtävä kirjallisesti ja lain muotovaatimuksia noudattaen.
Avioehtosopimus tulee rekisteröidä Digi- ja väestötietovirastossa, jotta se saa tarkoitetut oikeusvaikutukset. Avioehtosopimusta ei voida enää rekisteröidä sen jälkeen, kun avioerohakemus on vastaanotettu.
Jos tilanteeseen liittyy esimerkiksi kansainvälisiä varallisuussuhteita, poikkeuksellisen monimutkaisia omaisuusjärjestelyjä tai muu erityistilanne, henkilökohtainen oikeudellinen apu voi olla tarpeen.
Avioliittolaki (234/1929)