Suomi.fi
Sirddu vuõiʹǧǧest siiskõʹsse.

Tät seidd ij leäkku veâl vuäǯǯamnalla nuõrttsääʹmǩiõʹlle

Vuäinak sääʹmǩiõllsaž kääzzkõõzzi teâđaid jiijjâz seeidast.
VasttõsorganisaatioRovaniemen kaupunki

Venesatamat ja venepaikat, veneilyreitit

  • Kääzzkõs
  • Ruäʹvnjargg
  • Õõlmâs kääzzkõs

Rovaniemen kaupungin keskustan läheisyydessä on kaksi venesatamaa (Ounaspaviljonki ja Lainaanranta) ja muutamia yksittäisiä venelaitureita. Kaikkiaan venelaitureita on 13 kappaletta ja niissä yhteensä 294 vuokrattavaa venepaikkaa. Useilla venelaitureilla on kameravalvonta ja valaistus. Vuokrattavia rantapaalupaikkoja 142 kpl. Merkittyjä venereittejä on n. 42 km.

Venepaikkojen vuokraukseen, maksam ...

Tååim nääiʹt

Venepaikan vuokraaminen tapahtuu asiointipiste Osviitan ylläpitämästä vuokrausjärjestelmästä. Uuden asiakkaan solmittua venepaikan vuokrasopimuksen, maksettuaan paikan ja saatuaan venelaiturin avaimet, on asiakkaalla oikeus siirtää vene vuokraamalleen venepaikalle. Venepaikan vuokran maksu tapahtuu yksityishenkilöillä pääsääntöisesti verkkomaksua käyttäen. Yhdistysten ja yritysten on mahdollista saada lasku.

Venelaiturin käyttöä ei erikseen ohjeisteta. Noudata toiminnassasi yleisiä ehtoja! Veneellä liikuttaessa on syytä muistaa alueelliset nopeusrajoitukset. Venesatamien tai laitureiden porteissa on yhteystiedot.

Ǩeäzz da mâin määinain

Toimiminen ehtojen vastaisesti tai maksamattoman venepaikkavuokran johdosta Rovaniemen kaupungilla on oikeus irtisanoa venepaikka. Venepaikkaa ei saa luovuttaa, myydä tai vuokrata kolmannelle osapuolelle. Venepaikkojen käyttäminen kaupalliseen toimintaan on kiellettyä.

Rovaniemen kaupungin keskustan alueella on vesistöjä, joilla on voimassa veneilyn nopeusrajoitus.

Kääzzkõõzzâst vaʹsttad

Rovaniemen kaupunki
Teeʹkstest vaʹsttad: Rovaniemen kaupunki
Peeiʹvtum: 15.4.2026