Esiopetusta annetaan Päiväkoti Ankkurissa päivähoidon yhteydessä sekä suomen- että ruotsinkielellä. Mikäli lapsi tarvitsee myös päivähoitoa se järjestyy päiväkoti Ankkurissa.
Esiopetukseen haetaan kaupungin ilmoittaman hakuajan ja ohjeiden mukaisesti. Huoltaja täyttää esiopetushakemuksen ja ilmoittaa samalla mahdollisesta päivähoidon tarpeesta. Hakemuksen käsittelyn jälkeen huoltajalle ilmoitetaan lapselle myönnetystä esiopetus- ja tarvittaessa päivähoitopaikasta sekä käytännön järjestelyistä.
Förskoleundervisningen är avsedd för barn som uppfyller villkoren för att börja i förskoleundervisningen. Deltagande förutsätter att vårdnadshavaren ansöker om och beviljas en plats. Om barnet behöver småbarnspedagogik utöver förskoleundervisningen ska en plats inom småbarnspedagogiken sökas separat.
Esiopetusta on aamupäivisin neljä tuntia päivässä. Jos lapsi osallistuu esiopetukseen päiväkodissa, opetuksen jälkeinen iltapäivä on normaalia päiväkotitoimintaa. Alakoulussa järjestettävän esiopetuksen jälkeen lapset joko pääsevät kotiin tai siirtyvät saatettuina päiväkotiin tai esimerkiksi kerhoihin.
Lapsen huoltaja on vastuussa siitä, että lapsi osallistuu esiopetukseen tai sen tavoitteet saavuttavaan toimintaan oppivelvollisuuden alkamista edeltävänä lukuvuotena.
Varhaiskasvatuslaki