Suomi.fi
Sirddu vuõiʹǧǧest siiskõʹsse.

Tät seidd ij leäkku veâl vuäǯǯamnalla nuõrttsääʹmǩiõʹlle

Vuäinak sääʹmǩiõllsaž kääzzkõõzzi teâđaid jiijjâz seeidast.
VasttõsorganisaatioAlavuden kaupunki

Perusopetus

  • Kääzzkõs
  • Alavus
  • Õõlmâs kääzzkõs

Alavudella on kahdeksan alakoulua ja kaksi yläkoulua.

Alakouluista Alavuden keskustassa sijaitsee Kirkkomännikön koulu ja Töysän keskustassa Iivarin koulu. Kyläkouluja on Asemalla, Hakojärvellä, Länsipuolella, Sulkavankylällä, Sääskiniemellä ja Tuurissa. Yläkoulut sijaitsevat Alavuden keskustassa ja Töysän keskustassa.

Tååim nääiʹt

Perusopetuksen 1. luokalle ilmoittaudutaan vuodenvaihteessa ilmoittautumisaikana Wilman kautta. Ilmoittautumisohjeet lähetetään kirjeitse koteihin. Mikäli oppilas muuttaa kesken lukuvuoden toisesta kunnasta, voi olla yhteydessä suoraan vastaanottavaan kouluun. Ilmoittautuminen kouluun tapahtuu kaupungin sivujen kautta.

Tuâǥǥaž da lääʹjjšiõttummuš

Suomessa vakinaisesti asuvan lapsen oppivelvollisuus alkaa sinä vuonna, kun hän täyttää seitsemän vuotta. Oppivelvollisuus päättyy, kun opiskelija täyttää 18 vuotta tai kun hän tätä ennen suorittaa toisen asteen tutkinnon (ylioppilastutkinto tai ammatillinen tutkinto) tai vastaavan ulkomaisen koulutuksen.

Vamman tai sairauden takia oppivelvollisuus voi olla pidennetty. Aikuiset voivat suorittaa perusopetuksen oppimäärän esimerkiksi aikuislukioissa tai kansan- ja työväenopistoissa.

Kääzzkõõzz veekk čõõđ

Alavuden kaupunki

Kääzzkõõzzâst vaʹsttad

Alavuden kaupunki
Teeʹkstest vaʹsttad: Alavuden kaupunki
Peeiʹvtum: 19.11.2024