Suomi.fi
Sirddu vuõiʹǧǧest siiskõʹsse.

Tät seidd ij leäkku veâl vuäǯǯamnalla nuõrttsääʹmǩiõʹlle

Vuäinak sääʹmǩiõllsaž kääzzkõõzzi teâđaid jiijjâz seeidast.
VasttõsorganisaatioIisalmen kaupunki

Ojitusta koskevan erimielisyyden ratkaiseminen

  • Kääzzkõs
  • 5 kååʹdd
  • Õõlmâs kääzzkõs

Ojitusta koskevat erimielisyydet ratkaisee ympäristönsuojeluviranomainen kirjallisesta hakemuksesta tai valituksesta.

Ojitusta koskevat erimielisyydet ratkaisee Ylä-Savon ympäristölautakunta.

Tååim nääiʹt

Ota yhteyttä Iisalmen kaupungin alueellisiin ympäristönsuojelupalveluihin lisätietojen saamiseksi.

Tuâǥǥaž da lääʹjjšiõttummuš

Ojitusta koskevat erimielisyydet ratkaisee kunta. Erimielisyydet koskevat yleensä tilanteita, joissa kiinteistönomistaja haluaa tehdä ojan toisen alueelle tai johtaa vettä toisten ojiin.

Ojitusriidat kannattaa alistaa kunnan ratkaistaviksi ennen kuin ne pitkittyvät.

Kunnan ympäristönsuojeluviranomainen ratkaisee myös sellaiset erimielisyydet, joissa kiinteistönomistaja on laiminlyönyt ojansa kunnossapidon ja näin aiheuttanut vahinkoa toisen kiinteistölle. Ratkaistavan riidan osapuolia voi olla kaksi tai useampia. Ratkaisun yhteydessä viranomainen voi määrätä korvauksia haittaa kärsineelle.

Haja-asutusalueella ojitusta koskevat erimielisyydet ratkaistaan etupäässä vesilain perusteella, asemakaava-alueella pääsääntöisesti maankäyttö- ja rakennuslain (alueidenkäyttölain) nojalla.

Kääzzkõõzz veekk čõõđ

Iisalmen kaupunki

Jeeʹres vasttõsorganisaatio

Pielaveden kunta, Sonkajärven kunta, Kiuruveden kaupunki, Vieremän kunta

Kääzzkõõzzâst vaʹsttad

Iisalmen kaupunki
Teeʹkstest vaʹsttad: Iisalmen kaupunki
Peeiʹvtum: 24.2.2026