Haja-asutusalueella sijoittuvasta ojariidasta voidaan tehdä vapaamuotoinen selvittämishakemus kirjallisesti Hyrynsalmen kunnan ympäristösuojeluviranomaiselle. Vastaavasti asemakaava-alueella rakennusvalvonnasta vastaava kunnan viranomainen käsittelee vastaavanlaisia ojariitoja saapuneiden vapaamuotoisten hakemusten avulla.
Ojitukseen liittyvät riidat ja erimielisyydet tulee ilmoittaa kirjallisella hakemukselle Hyrynsalmen kunnan ympäristö- tai rakennusvalvontaan ja ne tulee osoittaa ympäristölautakunnalle.
Kirjallisesta hakemuksesta tulee käydä ilmi riidan asianosaiset ja heidän yhteistietonsa. Lisäksi tarvitaan kiinteistötunnukset, kuvaus ongelmasta ja sen sijaintipaikasta ja toimenpiteet, jota osapuolet vaativat tehtävän. Laskutusta varten hakijan tulee liittää mukaan myös henkilöturvatunnuksensa. Hakemuksen liitteeksi on suotavaa laittaa riidan kohteena olevan ojan sijainti kartalla.
Kunnan ympäristölautakunta voi ratkaista asian riitaosapuolien puolesta siinä tapauksessa, että asianosaiset eivät kykene sopimaan riitaansa.
Maankäyttö- ja rakennuslaki