Suomi.fi
Sirddu vuõiʹǧǧest siiskõʹsse.

Tät seidd ij leäkku veâl vuäǯǯamnalla nuõrttsääʹmǩiõʹlle

Vuäinak sääʹmǩiõllsaž kääzzkõõzzi teâđaid jiijjâz seeidast.
VasttõsorganisaatioVirolahden kunta

Liittyminen vesi- ja viemäriverkostoon

  • Kääzzkõs
  • Virolahti
  • Õõlmâs kääzzkõs

Virolahden kunnalla on oma vedenottamo. Jätevedet johdetaan Haminaan Nuutniemen jätevedenpuhdistamoon.

Jakeluverkon veden laatua seurataan säännöllisesti vesinäyttein.

Käyttömaksut laskutetaan neljä kertaa vuodessa. Laskuista kolme on arviolaskua ja yksi vesimittarin lukemaan perustuva tasausmaksu.

Tååim nääiʹt

Ǩeäzz da mâin määinain

Taajamassa sijaitsevan kiinteistön omistajan tulee tehdä kiinteistön liittämisestä vesihuoltoon ja palvelun käytöstä sopimus vesihuoltolaitoksen kanssa.

Taajaman ulkopuolella kiinteistön omistajilla ei aina ole velvollisuutta liittyä vesihuollon palvelujen käyttäjäksi, jos kiinteistön vedensaanti ja viemäröinti hoituvat asianmukaisesti muulla tavalla.

Tuâǥǥaž da lääʹjjšiõttummuš

Taajamissa sijaitsevien kiinteistöjen tulee pääsääntöisesti kuulua kunnan tai kuntayhtymän vesijohtoverkoston ja viemäröinnin piiriin. Kun kiinteistön omistaja vaihtuu, sopimus yleensä siirtyy uudelle omistajalle. Kiinteistön omistaja maksaa vesi- ja viemäriverkostoon liittymisen, tekniset liitostyöt, veden käytön ja jätevesimaksun.

Kääzzkõõzz veekk čõõđ

Virolahden kunta

Kääzzkõõzzâst vaʹsttad

Virolahden kunta
Teeʹkstest vaʹsttad: Virolahden kunta
Peeiʹvtum: 14.10.2024