Suomi.fi
Sirddu vuõiʹǧǧest siiskõʹsse.

Tät seidd ij leäkku veâl vuäǯǯamnalla nuõrttsääʹmǩiõʹlle

Vuäinak sääʹmǩiõllsaž kääzzkõõzzi teâđaid jiijjâz seeidast.
VasttõsorganisaatioHyvinkään kaupunki

Liittyminen vesi- ja viemäriverkostoon

  • Kääzzkõs
  • Hyvinkää
  • Õõlmâs kääzzkõs

Taajamissa sijaitsevien kiinteistöjen tulee pääsääntöisesti kuulua kunnan tai kuntayhtymän vesijohtoverkoston ja viemäröinnin piiriin.

Ennen rakentamisen aloittamista, tulee rakentajan tehdä sopimus liittymisestä vesi- ja viemäriverkostoon.

Tååim nääiʹt

Hyvinkäällä vesi- ja viemäriverkostoon liittyminen alkaa Vesitili -asiointipalvelussa.

Ǩeäzz da mâin määinain

Taajamassa sijaitsevan kiinteistön omistajan tulee tehdä kiinteistön liittämisestä vesihuoltoon ja palvelun käytöstä sopimus vesihuoltolaitoksen kanssa.

Taajaman ulkopuolella kiinteistön omistajilla ei aina ole velvollisuutta liittyä vesihuollon palvelujen käyttäjäksi, jos kiinteistön vedensaanti ja viemäröinti hoituvat asianmukaisesti muulla tavalla.

Tuâǥǥaž da lääʹjjšiõttummuš

Taajamissa sijaitsevien kiinteistöjen tulee pääsääntöisesti kuulua kunnan tai kuntayhtymän vesijohtoverkoston ja viemäröinnin piiriin. Kun kiinteistön omistaja vaihtuu, sopimus yleensä siirtyy uudelle omistajalle. Kiinteistön omistaja maksaa vesi- ja viemäriverkostoon liittymisen, tekniset liitostyöt, veden käytön ja jätevesimaksun.

Kääzzkõõzz veekk čõõđ

Hyvinkään kaupunki

Kääzzkõõzzâst vaʹsttad

Hyvinkään kaupunki
Teeʹkstest vaʹsttad: Hyvinkään kaupunki
Peeiʹvtum: 8.7.2026