Julkisen terveydenhuollon laboratoriopalveluihin tarvitaan lääkärin tai hoitajan lähete. Laboratorioissa on käytössä internet- ja puhelinajanvaraus.
On tärkeää, että noudatat laboratoriotutkimuksia varten saamiasi valmistautumisohjeita. Useat näytteenottoa edeltävät tekijät, kuten ruokailu, ruumiillinen rasitus, tupakka, alkoholi ja lääkkeet, voivat vaikuttaa laboratoriotutkimusten tuloksiin. Mone ...
Laboratorioissa on käytössä internet- ja puhelinajanvaraus. Toimipisteiden ajanvarauksen yhteystiedot löydät kunkin toimipisteen yhteystiedoista. Löydät kaikki toimipisteet NÄIN ASIOIT – otsakkeen alta.
Lähete täytyy olla tehtynä aikaa varattaessa. Mikäli sinulle ei ole tehty lähetettä, ota yhteys omaan hoitoyksikköösi.
Mikäli olet saanut lähetteen perusterveydenhuollosta, voit varata ajan itse netissä tai puhelimitse.
Mikäli olet saanut Seinäjoen keskussairaalasta kutsun laboratorioon, on sinulle varattu aika näytteenottoon valmiiksi. Kutsuun on kirjattuna näytteenottoaika- ja paikka. Mikäli haluat muuttaa kutsussa mainittua ajanvarausta, ota yhteys lähetteen antaneeseen hoitoyksikköön. Yhteystiedot löydät kutsusta.
Muista noudattaa saamiasi valmistautumisohjeita. Ohjeet saat varatessasi ajan laboratorioon netissä tai puhelimitse.
Mikäli sinulle on lähetetty kutsu laboratorioon, löydät valmistautumisohjeet kutsusta.
Saavu laboratorioon ajoissa, sillä ennen näytteenottoa on suositeltavaa istua noin 15 minuuttia, että verenkierto tasaantuu ja tulokset ovat luotettavia.
Asiointi laboratoriossa edellyttää lääkärin tai hoitajan laatimaa lähetettä. Näyte voidaan ottaa vain, jos olet noudattanut annettuja valmistautumisohjeita.
Lisätietoja laboratoriopalveluista hyvinvointialueen sivuilta osoitteesta: https://www.hyvaep.fi/palvelu/laboratorio/ .
Tiõrvâsvuõtthuâl laboratorioin tuʹtǩǩee da analysâʹstte ouddmiârkkân võrr-, kõǯǯ- da sellčuäjtõõzzid da tuejjee teeʹstid. Taarbšak õõlmâs tiõrvâsvuõtthuâl laboratoriokääzzkõõzzid dåhttar leʹbe hoiʹddjeei vuõlttõõzz. Vuõlttõõzzâst meäʹrtâʹlle, mâiʹd aaʹššid čuäjtõõzzâst tuʹtǩǩee. Tobdstõõđ ouddâl čuäjtõõzz ouddmõõžž håiddai dåhttar leʹbe laboratorio uʹvddem vuäʹppõõzzid. Ouddmiârkkân poorrmõš leʹbe juukkmõš vuäitt ouddâl čuäjtõõzz ouddmõõžž leeʹd rääʹjtum.
Måttmid põõrǥâs-sektoor laboratoriokääzzkõõzzid vuäitt ooʒʒõõttâd še nõtta vuõlttõõzz, jõs silttad jiõčč meäʹrtõõllâd, muʹvddem laboratoriotuʹtǩǩõõzzid taarbâš. Põõrǥâs-sektoor laboratorio laaʹskte kääzzkõõzzin jiijjâs hõõʹddi mieʹldd.