Suomi.fi
Sirddu vuõiʹǧǧest siiskõʹsse.

Tät seidd ij leäkku veâl vuäǯǯamnalla nuõrttsääʹmǩiõʹlle

Vuäinak sääʹmǩiõllsaž kääzzkõõzzi teâđaid jiijjâz seeidast.
VasttõsorganisaatioPetäjäveden kunta

Kuntalaisaloite

  • Kääzzkõs
  • Petäjävesi
  • Õõlmâs kääzzkõs

Kunnan asukkailla ja muilla jäsenillä on oikeus tehdä kunnalle aloitteita kunnan toimintaa koskevissa asioissa. Aloite koskee yleensä jonkin palvelun tai asian kehittämistä yleisellä tasolla. Kunnan kuuluu kaikissa tapauksissa vastata aloitteen tekijälle ja ilmoittaa, mihin toimiin aloitteen johdosta on ryhdytty.

Jos aloitteen allekirjoittaa vähintään kaksi prosenttia kunnan äänioikeutetuista as ...

Tååim nääiʹt

Toimita aloite kuntaan sähköisesti tai paperilla.

Kuntalaisaloitteen voit tehdä sähköisesti Kuntalaisaloite.fi-verkkopalvelussa. Kuntalaisaloite.fi on oikeusministeriön tarjoama palvelu ja sen käyttö on turvallista ja maksutonta. Tarvitset sen käyttöön toimivan sähköpostiosoitteen. Sinulla on mahdollisuus toimittaa kuntalaisaloite myös Petäjäveden kunnan kirjaamoon: kirjaamo(at)petajavesi.fi tai Petäjäveden kunta, Suutarintie 4, 41900 Petäjävesi.

Ǩeäzz da mâin määinain

Kunnan asukkaalla, kunnassa kiinteää omaisuutta omistavalla tai hallitsevalla sekä kunnassa toimivalla yhteisöllä ja säätiöllä on oikeus tehdä aloitteita asioissa, jotka koskevat kunnan toimintaa. Lisäksi kunnan palvelun käyttäjällä on oikeus tehdä aloitteita kyseistä kunnan palvelua koskevassa asiassa.

Yhteisöllä ja säätiöllä tarkoitetaan tahoja, jolla on kunnassa omistusta tai yhteys palveluun. Tällainen yhteisö tai säätiö voi olla paikallinen, alueellinen tai valtakunnallinen.

Kuntalaisaloitteen voi tehdä yksityishenkilö tai yksityishenkilöt yhdessä, yhdistykset, laitokset ja säätiöt.

Tuâǥǥaž da lääʹjjšiõttummuš

Kuntalaisaloite koskee yleensä jonkin palvelun tai asian kehittämistä yleisellä tasolla. Toimivaltaisen kunnan viranomaisen pitää ottaa aloite käsittelyyn mahdollisimman pian. Kunnan kuuluu kaikissa tapauksissa vastata aloitteen tekijälle ja ilmoittaa, mihin toimiin aloitteen johdosta on ryhdytty.

Vähintään neljä prosenttia 15 vuotta täyttäneistä kunnan asukkaista voi tehdä aloitteen kunnallisen kansanäänestyksen järjestämisestä. Jos vähintään neljä prosenttia 15 vuotta täyttäneistä kunnan asukkaista tekee yhdessä aloitteen kunnallisen kansanäänestyksen järjestämisestä, valtuuston on päätettävä viipymättä, järjestetäänkö kunnallinen kansanäänestys.

Kääzzkõõzz veekk čõõđ

Petäjäveden kunta

Kääzzkõõzzâst vaʹsttad

Petäjäveden kunta
Teeʹkstest vaʹsttad: Petäjäveden kunta
Peeiʹvtum: 22.9.2025