Suomi.fi
Sirddu vuõiʹǧǧest siiskõʹsse.

Tät seidd ij leäkku veâl vuäǯǯamnalla nuõrttsääʹmǩiõʹlle

Vuäinak sääʹmǩiõllsaž kääzzkõõzzi teâđaid jiijjâz seeidast.
VasttõsorganisaatioKangasniemen kunta

Kunnan vuokra-asunnot

  • Kääzzkõs
  • Kangasniemi
  • Õõlmâs kääzzkõs

Kangasniemen kunnan vuokra-asuntoja hallinnoi Kangasniemen Vuokratalot Oy. Vuokrataloilla on 167 vuokrattavaa asuntoa, jotka sijaitsevat pääasiassa Kangasniemen taajamassa.

Tååim nääiʹt

Asuntohakemukset käsitellään saapumisjärjestyksessä ja hakemus on voimassa kolme kuukautta. Hakemus on uudistettava kirjallisesti tai suullisesti kolmen kuukauden väliajoin, mikäli se halutaan pitää vireillä. Uusimisen voi tehdä täyttämällä sähköisen lomakkeen uudestaan, soittamalla tai sähköpostilla.

Ǩeäzz da mâin määinain

Asukasvalinnassa etusijalle asetetaan kiireellisimmässä asunnontarpeessa olevat, vähävaraisimmat ja pienituloisimmat hakijat.

Kunnan omistamat vuokra-asunnot ovat useimmiten valtion tuella rakennettuja vuokra-asuntoja, joihin sovelletaan laissa säädettyjä asukasvalintakriteerejä.

Tuâǥǥaž da lääʹjjšiõttummuš

Vuokra-asuntoa etsivä voi tiedustella vuokra-asuntoa kunnalta. Kunnan omistamat vuokra-asunnot ovat useimmiten valtion tuella rakennettuja vuokra-asuntoja, joihin sovelletaan laissa säädettyjä asukasvalintakriteerejä.

Kunnilla ei ole lakisääteistä velvollisuutta tarjota kuntalaisilleen vuokra-asuntoja, mutta kunnan tehtäviin kuuluu asunto-olojen kehittäminen alueellaan. Asunto-olojen kehittämisen tarkoituksena on turvata kuntalaisille mahdollisuus kohtuulliseen asumiseen. Useimmat kunnat rakennuttavat vuokra-asuntoja ja tarjoavat niitä vuokrattaviksi joko suoraan kuntalaisilleen tai perustamansa vuokrataloyhtiön kautta.

Kääzzkõõzz veekk čõõđ

Kangasniemen kunta

Kääzzkõõzzâst vaʹsttad

Kangasniemen kunta
Teeʹkstest vaʹsttad: Kangasniemen kunta
Peeiʹvtum: 13.9.2024