Suomi.fi
Sirddu vuõiʹǧǧest siiskõʹsse.

Tät seidd ij leäkku veâl vuäǯǯamnalla nuõrttsääʹmǩiõʹlle

Vuäinak sääʹmǩiõllsaž kääzzkõõzzi teâđaid jiijjâz seeidast.
VasttõsorganisaatioMäntsälän kunta

Kunnallinen perhepäivähoito

  • Kääzzkõs
  • Mäntsälä
  • Õõlmâs kääzzkõs

Mäntsälässä perhepäivähoitoa ohjaavat ja valvovat päiväkodinjohtajat. Sovi aika etukäteen, mikäli haluat tavata päiväkodinjohtajan henkilökohtaisesti.

Tååim nääiʹt

Hae varhaiskasvatuspaikkaa lapselle viimeistään neljä kuukautta ennen hoidossa aloittamista.

Varhaiskasvatukseen haetaan sähköisellä hakemuksella, joka löytyy Mäntsälän kunnan kotisivuilta kohdasta Lomakkeet. Jokaiselle varhaiskasvatusta tarvitsevalle lapselle täytetään oma hakemus.

Ǩeäzz da mâin määinain

Hoitoa voi saada lapsi, joka ei ole vielä oppivelvollinen.

Myös oppivelvollisuusikäinen voi saada varhaiskasvatusta, jos erityiset olosuhteet sitä vaativat eikä hoitoa voi muuten järjestää.

Hakemus on jätettävä 4 kk ennen hoidon tarpeen alkamista. Mikäli varhaiskasvatuksen tarve kuitenkin johtuu työllistymisestä, opinnoista tai koulutuksesta, paikkaa on haettava niin pian kuin mahdollista. Kuitenkin viimeistään kaksi viikkoa ennen kuin lapsi tarvitsee hoitopaikan.

Tuâǥǥaž da lääʹjjšiõttummuš

Voit hakea lapsellesi varhaiskasvatuspaikkaa päiväkotien ohella perhepäivähoidosta. Perhepäivähoito on hoitajan tai lapsen kodissa järjestettävää varhaiskasvatusta.

Perhepäivähoitajalla saa olla korkeintaan neljä kokopäivähoidossa olevaa alle kouluikäistä lasta ja yksi osapäivähoidossa oleva esiopetusikäinen tai koululainen. Perhepäivähoitajan omat alle kouluikäiset lapset lasketaan mukaan. Jokaiselle lapselle laaditaan perhepäivähoidossa varhaiskasvatussuunnitelma.

Kääzzkõõzz veekk čõõđ

Mäntsälän kunta

Kääzzkõõzzâst vaʹsttad

Mäntsälän kunta
Teeʹkstest vaʹsttad: Mäntsälän kunta
Peeiʹvtum: 13.5.2025