Suomi.fi
Sirddu vuõiʹǧǧest siiskõʹsse.

Tät seidd ij leäkku veâl vuäǯǯamnalla nuõrttsääʹmǩiõʹlle

Vuäinak sääʹmǩiõllsaž kääzzkõõzzi teâđaid jiijjâz seeidast.
VasttõsorganisaatioPirkkalan kunta

Ilmoitus melusta ja tärinästä

  • Lupa tai muu velvoite
  • Pirkkala
  • Õõlmâs kääzzkõs

Ympäristönsuojelulain mukaan tietyistä ympäristöhaittaa aiheuttavista kertaluonteisista toiminnoista on tehtävä ilmoitus valvontaviranomaiselle.

Pirkkalan ympäristönsuojelumääräyksissä on mainittu toiminnot ja tapahtumat, joista tulee tehdä melu- ja tärinäilmoitus. Viranomainen voi ilmoituksen perusteella antamassaan päätöksessä rajoittaa esimerkiksi toiminnasta aiheutuvan melun voimakkuutta tai ...

Tååim nääiʹt

Tee melu- ja tärinäilmoitus viimeistään 30 vuorokautta ennen toiminnan aloittamista. Kunta käsittelee ilmoituksen ja antaa tarpeelliset määräykset, joita ilmoituksen tekijän on noudatettava.

Voit ilmoittaa yhdellä melu- ja tärinäilmoituksella useampia tapahtumia.

Tee ilmoitus käyttäen ympäristöhallinnon lomaketta ja toimita se kunnan ympäristönsuojeluviranomaiselle.

Ǩeäzz da mâin määinain

Ilmoitusta ei tarvitse tehdä toiminnasta, johon on jo voimassa oleva ympäristölupa.

Yksityishenkilöiltä ei edellytetä ympäristöilmoituksia näiden omaan talouteen liittyvistä toimista.

Jos elinkeinonharjoittaja on sijoittautunut johonkin toiseen Euroopan talousalueeseen kuuluvaan valtioon ja tarjoaa palveluitaan tilapäisesti Suomessa, elinkeinonharjoittajaa koskevat samat velvoitteet kuin Suomeen sijoittautunutta elinkeinonharjoittajaa.


Määräaika

Ilmoitus on tehtävä ympäristönsuojeluviranomaiselle viimeistään 30 vrk ennen toiminnan aloittamista tai toimenpiteeseen ryhtymistä.

Voimassaoloaika

Ilmoitus on yleensä voimassa haetun ajan, mutta päätöksessä voidaan määrätä poikkeavasta voimassaoloajasta.

Tuâǥǥaž da lääʹjjšiõttummuš

Jokaisen, jonka toiminta aiheuttaa erityisen häiritsevää melua tai tärinää, tulee tehdä etukäteen ilmoitus kunnan ympäristönsuojeluviranomaiselle. Erityisen häiritsevää melua tai tärinää voi syntyä esimerkiksi rakentamisesta, ulkoilmakonsertista, autourheilukilpailusta, louhinnasta, kivenmurskauksesta ja paalutuksesta. Ilmoitusvelvollisia ovat esimerkiksi rakentajat ja ulkoilmatapahtumien järjestäjät.

Haitan aiheuttajan tulee lisäksi etukäteen tiedottaa melusta tai tärinästä kaikille haitan vaikutuspiirissä oleville asukkaille, päiväkodeille ja kouluille, hoitolaitoksille ja muille mahdollisille kohteille.

Jos melua tai tärinää aiheuttava toiminta ulottuu usean kunnan alueelle, melu- ja tärinäilmoitus tulee tehdä Lupa- ja valvontavirastolle.

Kääzzkõõzz veekk čõõđ

Pirkkalan kunta

Kääzzkõõzzâst vaʹsttad

Pirkkalan kunta
Teeʹkstest vaʹsttad: Pirkkalan kunta
Peeiʹvtum: 23.2.2026