suomi.fi
Siirry suoraan sisältöön.
Vastuuorganisaatio Suonenjoen kaupunki

Joustava perusopetus (JOPO)

  • Palvelu
  • Suonenjoki
  • Julkinen palvelu

Suonenjoella JOPO-opetus järjestetään yhtenäiskoulussa. Siihen voivat osallistua myös lisäopetuksen oppilaat (10-luokka). JOPO-opetus toteutetaan perusopetusta koskevien säädösten ja opetussuunnitelman perusteiden mukaisesti.

JOPO sisältää luokkahuonetyöskentelyä, työpaikoilla tapahtuvaa oppimista sekä leirejä, retkiä ja muuta tekemällä oppimista.

Toimi näin

Koulu tiedottaa JOPO-opetukseen hakemisesta.

Tausta ja lainsäädäntö

Joustava perusopetus (JOPO) tukee yläkoulun eli 7.— 9. luokkien oppilaita, jotka ovat vaarassa jäädä ilman perusopetuksen päättötodistusta. Joustavassa perusopetuksessa korostuvat toiminnallisuus, erilaisten oppimisympäristöjen käyttö ja työssäoppiminen.

Joustavan perusopetuksen järjestämiseen osallistuvat peruskoulujen lisäksi kuntien nuoriso-, sosiaali- ja terveystoimi sekä ammatilliset oppilaitokset, lukiot ja nuorten työpajat. Opetus järjestetään ryhmämuotoisena.

Palvelun toteuttaa

Suonenjoen kaupunki

Palvelusta vastaa

Suonenjoen kaupunki
Tekstistä vastaa: Suonenjoen kaupunki
Päivitetty: 21.9.2021