Suomi.fi
Sirduu njuolgist siskáldâsân.

Taat sijđo ij tuáistáážân lah finniimist anarâškielân

Tun uáináh sämikielâlij palvâlusâi tiäđuid jieijâs siijđoin.
OvdâsvástádâsornijdumeViitasaaren kaupunki

Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoiminta

  • Palvâlus
  • Viitasaari
  • Almos palvâlus

Viitasaarella ohjattua aamu- ja iltapäivätoimintaa on Haapaniemen, Huopanan ja Kymönkosken koulun tiloissa 1 – 2-luokkien oppilaille ja erityisoppilaille.

Toiminnan aikana Haapaniemen koulun kerholaiset käyttävät koulutilojen lisäksi myös koulun piha-aluetta, nuorisotiloja, kirjastoa, urheilukenttää ja lähellä olevaa pururataa. Toimintaan voi osallistua myös muiden koulujen oppilaita. Huopanan j ...

Tooimâ návt

Toimi näin:

Toimintaan hakemisesta saa tiedon kouluilta, joiden palvelevat puhelinnumerot löydät näiltä sivuilta toisaalla. Voit myös asioida paikan päällä Haapaniemen, Huopanan tai Kymönkosken kouluilla.

Aamu- ja iltapäivätoimintaan tulee hakea kunnan edellyttämällä tavalla. Kunnan tulee etukäteen ilmoittaa aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestämispaikoista, toiminnan alkamis- ja päättymisajankohdasta sekä siitä, miten haet sen järjestämään tai hankkimaan aamu- ja iltapäivätoimintaan.

Otettaessa lapsia aamu- ja iltapäivätoimintaan heihin on sovellettava yhdenvertaisia valintaperusteita.

Kiäs já moi iävtuiguin

Aamu- ja iltapäivätoiminta on tarkoitettu ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaille sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saaville oppilaille.

Viitasaarella ohjattua aamu- ja iltapäivätoimintaa järjestetään Haapaniemen, Huopanan ja Kymönkosken koulun tiloissa 1 – 2-luokkien oppilaille ja erityisoppilaille.

Tuávááš já lahâasâttem

Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoimintaan voivat hakea ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaat sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saavat oppilaat. Aamu- ja iltapäivätoimintaa voidaan järjestää arkipäivisin pääsääntöisesti kello 7:n ja 17:n välisenä aikana.

Toiminta pyrkii tukemaan lasten kehitystä ja kasvua, edistämään hyvinvointia ja tasa-arvoisuutta, ennaltaehkäisemään syrjäytymistä ja lisäämään osallisuutta.

Kunta vastaa aamu- ja iltapäivätoiminnan kokonaisuudesta. Se voi järjestää toiminnan itse tai yhdessä muiden kuntien kanssa tai hankkia palvelut järjestöiltä, yhteisöiltä ja yrityksiltä. Kunta päättää aamu- ja iltapäivätoiminnasta perittävien kuukausimaksujen määrästä. Kunnalla ei kuitenkaan ole velvollisuutta toiminnan järjestämiseen.

Myös koulun kerhotoiminta tai taiteen perusopetus voivat olla lapsen aamu- tai iltapäivätoimintaa.

Vammaisten lasten aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestävät kunta ja hyvinvointialue yhdyspintayhteistyönä.

Palvâlus olášut

Viitasaaren kaupunki

Palvâlusâst västid

Viitasaaren kaupunki
Teevstâst västid: Viitasaaren kaupunki
Peividum: 13.2.2026