Suomi.fi
Sirduu njuolgist siskáldâsân.

Taat sijđo ij tuáistáážân lah finniimist anarâškielân

Tun uáináh sämikielâlij palvâlusâi tiäđuid jieijâs siijđoin.
OvdâsvástádâsornijdumeLahden kaupunki

Löytöeläinpalvelut

  • Palvâlus
  • Lahti
  • Almos palvâlus

Lahden kaupungin alueella irrallaan tavatut ja talteen otetut koirat, kissat ja muut vastaavat pienikokoiset seura- ja harrastuseläimet voidaan toimittaa löytöeläintaloon, jossa niitä hoidetaan ja säilytetään tilapäisesti enintään 15 päivän ajan.

Jos eläimen oikea omistaja ei 15 vuorokauden kuluessa löydy, eläin jää yhdistykselle etsimään uutta kotia.

Tooimâ návt

Jos eläimen oikea omistaja ei 15 vuorokauden kuluessa löydy, eläin jää yhdistykselle etsimään uutta kotia.

Tuávááš já lahâasâttem

Irrallaan tavatun ja talteen otetun koiran, kissan tai muun pienikokoisen seura- tai harrastuseläimen voi toimittaa kunnan löytöeläintarhaan tilapäiseen hoitoon. Löytöeläintarha säilyttää talteen otettua eläintä vähintään 15 päivää. Sen jälkeen löytöeläintarhalla on oikeus myydä, luovuttaa tai lopettaa eläin.

Sairauden tai vamman vuoksi hoitoon otettu luonnonvarainen eläin on vapautettava, jos on oletettavissa, että se vaikeuksitta sopeutuu luonnonvaraiseen elämään. Jollei eläintä voi vapauttaa eikä sen hoitoa järjestää, eläin on lopetettava.

Eläimen omistaja tai haltija voi joutua maksamaan korvauksen eläimen talteenotosta, hoidosta ja mahdollisesta lopettamisesta aiheutuneista kustannuksista.

Palvâlus olášut

Lahden kaupunki

Palvâlusâst västid

Lahden kaupunki
Teevstâst västid: Lahden kaupunki
Peividum: 13.1.2025