Suomi.fi
Sirduu njuolgist siskáldâsân.

Taat sijđo ij tuáistáážân lah finniimist anarâškielân

Tun uáináh sämikielâlij palvâlusâi tiäđuid jieijâs siijđoin.
OvdâsvástádâsornijdumeOriveden kaupunki

Liittyminen vesi- ja viemäriverkostoon

  • Palvâlus
  • Orivesi
  • Almos palvâlus

Kun kiinteistönomistaja haluaa liittää kiinteistön vesihuoltolaitoksen vesijohtoon ja jätevesiviemäriin, on käännyttävä vesihuoltolaitoksen puoleen. Vesihuoltolaitos huolehtii vesihuollosta kunnan sille hyväksymällä toiminta-alueella. Vesihuollolla turvataan väestölle moitteeton talousvesi sekä asianmukainen viemäröinti ja jätevesien käsittely.

Vesihuoltolain mukaan laitoksen toiminta-alueella si ...

Tooimâ návt

Kiinteistöt, jotka sijaitsevat Oriveden vesihuoltolaitoksen toiminta-alueella, tulee liittyä vesi- ja/tai viemäriverkostoon. Toiminta-alue ilmenee kartasta.

Eräjärven seudun vesiosuuskunnan toiminta-alueella sijaitsevien kiinteistöjen tulee liittyä vesijohtoverkostoon. Toiminta-alue ilmenee Eräjärven seudun vesiosuuskunnan nettisivuilta.

Kiinteistöt, jotka liittyvät vesiosuuskunnan talousvesiverkostoon ja kaupungin viemäriverkostoon tekevät sopimukset kummankin laitoksen kanssa. Kumpikin laitos laskuttaa kulutuksen omilla laskutuksillaan (erilliset vesi- ja jätevesilaskut).

Rakennusluvan myöntämisen jälkeen vesihuoltolaitos laatii kiinteistölle liittymis- ja käyttösopimuksen, joka postitetaan liittyjälle allekirjoitettavaksi. Olemassa olevan rakennuksen liittyessä verkostoon laaditaan liittymissopimus rakennuksen laajuustietojen mukaisesti. Liitäntätyöt voidaan suorittaa, kun liittymis- ja käyttösopimus on allekirjoitettu ja liittymismaksu suoritettu. Lisätietoja vesi- ja viemäriverkostoon liittymisestä sekä liittymiskohdista saa vesihuollon nettisivuilta ja kunnallistekniikan päälliköltä.

Kiäs já moi iävtuiguin

Taajamassa sijaitsevan kiinteistön omistajan tulee tehdä kiinteistön liittämisestä vesihuoltoon ja palvelun käytöstä sopimus vesihuoltolaitoksen kanssa.

Taajaman ulkopuolella kiinteistön omistajilla ei aina ole velvollisuutta liittyä vesihuollon palvelujen käyttäjäksi, jos kiinteistön vedensaanti ja viemäröinti hoituvat asianmukaisesti muulla tavalla.

Kiinteistö sijaitsee kaupungin vesihuoltolaitoksen tai Eräjärven seudun vesiosuuskunnan toiminta-alueella.

Tuávááš já lahâasâttem

Taajamissa sijaitsevien kiinteistöjen tulee pääsääntöisesti kuulua kunnan tai kuntayhtymän vesijohtoverkoston ja viemäröinnin piiriin. Kun kiinteistön omistaja vaihtuu, sopimus yleensä siirtyy uudelle omistajalle. Kiinteistön omistaja maksaa vesi- ja viemäriverkostoon liittymisen, tekniset liitostyöt, veden käytön ja jätevesimaksun.

Palvâlus olášut

Oriveden kaupunki

Palvâlusâst västid

Oriveden kaupunki
Teevstâst västid: Oriveden kaupunki
Peividum: 1.3.2025