Liikunnan ohjauspalveluiden tavoitteena on, että kaikilla kuntalaisilla on mahdollisuus harrastaa liikuntaa omista lähtökohdistaan. Päätehtävä on tarjota soveltavan liikunnan ohjaustoimintaa ja liikuntatapahtumia erityisesti iäkkäille ja erityisryhmille. Työikäisten liikuntatarjonta painottuu vesiliikuntaryhmien ohjaamiseen.
Erilaisia kunto-, vesi- ja soveltavan liikunnan viikoittain kokoontuvia ...
Ilmoittautuminen ryhmiin on vuosittain elokuussa. Joidenkin ryhmien ilmoittautumiset menevät ensin jonoon ja ilmoittautumisen päätyttyä valitaan ryhmiin pääsevät, huomioiden terveysperusteet.
Haettaviin liikuntaryhmiin ilmoittaudutaan Timmi-järjestelmän kautta erikseen ilmoitettuna aikana. Avoimiin vesiliikuntaryhmiin myydään paikkoja uimahallin palvelupisteellä 45 min ennen ryhmän alkua. Paikkaa ei voi varata etukäteen.
Ilmoittautuminen on auki ilmoitettuun päivään asti, jonka jälkeen tarkistamme ryhmien toteutumisen, jaamme ryhmät ja tiedotamme ryhmiin päässeille. Ilmoittautuminen vapaille paikoille jatkuu koko vuoden.
Osaan ryhmistä tarvitaan terveysperuste, joka ilmoitetaan ryhmän tiedoissa (esim. tuki- ja liikuntaelinsairaus).