Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaNokian kaupunki

Vesihuolto

  • Bálvalus
  • Nokia
  • Almmolaš bálvalus

Kun kiinteistönomistaja haluaa liittää kiinteistön vesihuoltolaitoksen vesijohtoon ja jätevesiviemäriin, on käännyttävä Nokian Vesi Oy:n puoleen, joka huolehtii vesihuollosta kaupungin sille hyväksymällä toiminta-alueella. Vesihuollolla turvataan väestölle moitteeton talousvesi sekä asianmukainen viemäröinti ja jätevesien käsittely.

Liittämisvelvollisuudella halutaan turvata vesihuoltolaitokse ...

Bargga ná

Ota yhteyttä Nokian Vesi Oy:n palvelupisteeseen

Geasa ja makkár eavttuiguin

Taajamassa sijaitsevan kiinteistön omistajan tulee tehdä kiinteistön liittämisestä vesihuoltoon ja palvelun käytöstä sopimus vesihuoltolaitoksen kanssa.

Taajaman ulkopuolella kiinteistön omistajilla ei aina ole velvollisuutta liittyä vesihuollon palvelujen käyttäjäksi, jos kiinteistön vedensaanti ja viemäröinti hoituvat asianmukaisesti muulla tavalla.

Nokian Vesi Oy vastaa toiminnasta omalla toiminta-alueellaan. Haja-asutusalueen vesiosuuskunnista saat tietoa Nokian Vesi Oy:n kautta.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Taajamissa sijaitsevien kiinteistöjen tulee pääsääntöisesti kuulua kunnan tai kuntayhtymän vesijohtoverkoston ja viemäröinnin piiriin. Kun kiinteistön omistaja vaihtuu, sopimus yleensä siirtyy uudelle omistajalle. Kiinteistön omistaja maksaa vesi- ja viemäriverkostoon liittymisen, tekniset liitostyöt, veden käytön ja jätevesimaksun.

Bálvalusas vástida

Nokian kaupunki
Teavsttas vástida: Nokian kaupunki
Beaividuvvon: 10.3.2026