Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaRaaseporin kaupunki

Varhaiskasvatus kunnallisessa päiväkodissa

  • Bálvalus
  • Raasepori
  • Almmolaš bálvalus

Päiväkotien aukioloajat ovat klo 6.30–17.15 (tarvittaessa etukäteen ilmoitetun tarpeen mukaan klo 17.30 saakka). Tammisaaressa sijaitseva Rasebon päiväkoti tarjoaa ympärivuorokautista ja pidennettyä hoitoa tarpeen mukaan huoltajien työn tai opintojen perusteella.

Iltahoitoa järjestetään Karjaan – Pohjan alueella Labyrintin päiväkodissa arkipäivinä klo 17.30–22.00.

Vuorohoidolla tarkoitetaan hoit ...

Bargga ná

Hae varhaiskasvatuspaikkaa lapselle viimeistään neljä kuukautta ennen päivähoidossa aloittamista.

Buot áššiiddikšunkanálaid birra eai leat dieđut gielain, man leat válljen. Molsso giela, jos háliidat dieđuid áššiiddikšunkanálaid birra eará gielaiguin.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Varhaiskasvatusta voi saada lapsi, joka ei ole vielä oppivelvollinen.

Myös oppivelvollisuusikäinen voi saada varhaiskasvatusta, jos erityiset olosuhteet sitä vaativat eikä hoitoa voi muuten järjestää.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Varhaiskasvatuksen yhtenä toimintamuotona on päiväkotitoiminta, jota järjestetään päiväkodissa.

Varhaiskasvatuksen tavoitteena on tukea lapsen kasvua, kehitystä ja oppimista sekä edistää hänen hyvinvointiaan. Jokaiselle lapselle laaditaan päiväkodissa varhaiskasvatussuunnitelma.

Kunnallinen päiväkotihoito voi olla joko kokopäiväistä tai osapäiväistä.

Bálvalusa ollašuhttá

Raaseporin kaupunki

Bálvalusas vástida

Raaseporin kaupunki
Teavsttas vástida: Raaseporin kaupunki
Beaividuvvon: 13.1.2025