Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaRaahen kaupunki

Varhaiskasvatus esiopetusikäisille päiväkodissa

  • Bálvalus
  • Raahe
  • Almmolaš bálvalus

Mikäli lapsi tarvitsee esiopetuksen lisäksi varhaiskasvatusta/ päivähoitoa, lapsen esiopetus järjestetään päiväkotien yhteydessä toimivissa esiopetusryhmissä. Esiopetus on maksutonta, mutta esiopetustuntien (19h/vk) ylittävä varhaiskasvatus on maksullista.

Kun lapsi ilmoitetaan esiopetukseen, tulee hakea myös varhaiskasvatuspaikkaa (päivähoitopaikkaa) mikäli sellaiseen on tarve.

Raahessa esiopetu ...

Bargga ná

Varhaiskasvatukseen haetaan sähköisesti https://raahe.daisynet.fi/eDaisy

Päivähoitopaikkoja haetaan ns. jatkuvan haun periaatteella. Määräaika hakemuksen jättämiselle riippuu perusteesta, jolla päivähoitopaikkaa haetaan. Pääsääntöisesti hakemus tulee tehdä neljä kuukautta ennen kuin lapsi tarvitsee päivähoitopaikan.

Mikäli päivähoidon alkamisajankohta ei ole ennakoitavissa ja hoitopaikan tarve johtuu äkillisestä työllistymisestä, opiskelusta tai koulutuksesta, hoitopaikkaa on haettava niin pian kuin tarpeen alkamisajankohta on tiedossa, kuitenkin vähintään kaksi viikkoa ennen hoidon tarpeen alkamista.

Päiväkotien johtajat tekevät päätökset hoitopaikoista.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Esiopetusta on aamupäivisin neljä tuntia päivässä. Jos lapsi osallistuu esiopetukseen päiväkodissa, opetuksen jälkeinen iltapäivä on normaalia päiväkotitoimintaa. Alakoulussa järjestettävän esiopetuksen jälkeen lapset joko pääsevät kotiin tai siirtyvät saatettuina päiväkotiin tai esimerkiksi kerhoihin.

Lapsen huoltaja on vastuussa siitä, että lapsi osallistuu esiopetukseen tai sen tavoitteet saavuttavaan toimintaan oppivelvollisuuden alkamista edeltävänä lukuvuotena.

Bálvalusa ollašuhttá

Raahen kaupunki

Bálvalusas vástida

Raahen kaupunki
Teavsttas vástida: Raahen kaupunki
Beaividuvvon: 6.2.2025