Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaEtelä-Karjalan työllisyysalue

Työkokeilu

  • Bálvalus
  • 9 gieldda
  • Almmolaš bálvalus

Työkokeilua voidaan käyttää sopivan työ- ja koulutusvaihtoehdon löytämiseksi, jos asiakkaalta puuttuu ammatillinen koulutus tai kyseessä on alan tai ammatin vaihto. Lisäksi työkokeilua voidaan käyttää työmarkkinoille paluun tukemiseksi tilanteessa, jossa henkilö on ollut poissa työmarkkinoilta joko työttömyyden tai muiden syiden (esimerkiksi perhevapaa) vuoksi.

Työkokeilu ei ole työsuhde, eikä si ...

Bargga ná

Ota yhteys Etelä-Karjalan työllisyysalueelle ja kysy, onko sinun mahdollista osallistua työkokeiluun.

Työkokeilu perustuu asiakkaan palvelutarpeeseen ja siitä sovitaan henkilöasiakkaan suunnitelmassa. Työkokeilun voi aloittaa Työkokeilusopimuksen käsittelyn jälkeen. Etelä-Karjalan työllisyysalueen asiantuntija ottaa yhteyttä henkilöasiakkaaseen, kun täytetty työkokeilusopimus on saapunut työllisyysalueelle. Työkokeilusopimuksen löydät verkkoasioinnin kautta. Sähköinen työkokeilusopimus täytetään yhdessä työkokeilun toteuttajan kanssa.

Käsittelyyn tulee varata kahdeksan arkipäivää ja käsittelyaika käynnistyy siitä, kun kaikki asiaan liittyvät dokumentit ovat työvoimaviranomaisen käytössä.

Sähköinen työkokeilusopimus täytetään yhdessä työkokeilun toteuttajan kanssa. Sähköinen lomake vaatii työkokeilun toteuttajan vahvan tunnistautumisen toimien samalla toteuttajan allekirjoituksena sopimuksessa. Sähköiset lomakkeet löytyvät verkkoasioinnin kautta Etelä-Karjalan työllisyysalueen kotisivuilta.

Buot áššiiddikšunkanálaid birra eai leat dieđut gielain, man leat válljen. Molsso giela, jos háliidat dieđuid áššiiddikšunkanálaid birra eará gielaiguin.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Voit osallistua työkokeiluun, jos

  • olet ilmoittautunut työnhakijaksi
  • työkokeilusta on sovittu työllistymissuunnitelmassasi
  • työvoimaviranomainen arvioi, että työkokeilu on paras keino tukea työllistymistäsi.

Sovitte työvoimaviranomaisen kanssa työllistymissuunnitelmassasi, hankitko työkokeilupaikan itse vai tarvitsetko apua paikan löytämiseen.

Työkokeilun järjestäjä voi olla yritys, yksityinen elinkeinonharjoittaja, kunta, kuntayhtymä, muu yhteisö, säätiö tai valtion virasto tai laitos. Yksityishenkilö ei voi toimia työkokeilun järjestäjänä. Et voi mennä työkokeiluun sellaiseen työpaikkaan, johon olet jo työsuhteessa.

Työkokeilun toteuttaja sitoutuu antamaan työkokeilun päätyttyä työvoimaviranomaiselle arvion työkokeiluun osallistuvan henkilön soveltuvuudesta työhön, ammattiin tai alalle sekä, jos työkokeilu on järjestetty työmarkkinoille paluun tukemiseksi, työelämävalmiuksien ja osaamisen kehittämistarpeista.

Jos palaute annetaan erillisellä lomakkeella, antaa työvoimaviranomainen sen työkokeiluun osallistuneelle. Etelä-Karjalan työllisyysalueen palautelomakkeet työkokeilun toteuttajalle ja työkokeilijalle löytyvät verkoasioinnin kautta.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Bálvalusa ollašuhttá

Etelä-Karjalan työllisyysalue

Eará organisašuvnnat

Lappeenrannan kaupunki

Bálvalusas vástida

Etelä-Karjalan työllisyysalue
Teavsttas vástida: Etelä-Karjalan työllisyysalue
Beaividuvvon: 9.1.2026