Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaKangasniemen kunta

Suomen opetus toisena kielenä

  • Bálvalus
  • Kangasniemi
  • Almmolaš bálvalus

Suomen opetusta toisena kielenä voivat saada maahanmuuttajataustaiset oppilaat, joiden suomen tai ruotsin kielen taito ei ole äidinkielen tasoinen kaikilla kielen osa-alueilla. Opetus pohjautuu perusopetuksen opetussuunnitelmaan.

Suomi toisena kielenä -opetuksen tavoite on vahvistaa opiskelijan monikielistä identiteettiä ja rakentaa pohjaa toiminnalliselle kaksikielisyydelle.

Bargga ná

Geasa ja makkár eavttuiguin

Suomen tai ruotsin opetusta toisena kielenä voivat saada maahanmuuttajataustaiset oppilaat, joiden suomen tai ruotsin kielen taito ei ole äidinkielen tasoinen kaikilla kielen osa-alueilla.

Opetus on tarkoitettu maahanmuuttajien ohella paluumuuttajille ja adoptoiduille lapsille, jotka tarvitsevat tukea kielen kehitykseen.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Suomi tai ruotsi toisena kielenä -opetuksen tavoite on vahvistaa opiskelijan monikielistä identiteettiä ja rakentaa pohjaa toiminnalliselle kaksikielisyydelle. Opetus eroaa tavoitteiltaan ja sisällöiltään äidinkielen opetuksesta.

Bálvalusa ollašuhttá

Kangasniemen kunta

Bálvalusas vástida

Kangasniemen kunta
Teavsttas vástida: Kangasniemen kunta
Beaividuvvon: 17.10.2024