Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaKotkan kaupunki

Sivutuotenäytteitä ja näyttelyesineitä koskeva lupa

  • Lupa tai muu velvoite
  • 2 gieldda
  • Almmolaš bálvalus

Tietynlaisten näytteiden ja näyttelyesineiden käyttöön tulee hakea lupaa kunnaneläinlääkäriltä. Lupa vaaditaan, jos näytteenä tai näyttelyesineenä käytetään eläimestä saatavaa sivutuotetta, johon liittyy vakava terveysriski (luokkaan 1 kuuluvat sivutuotteet).

Bargga ná

Hae lupaa toimittamalla vapaamuotoinen, kirjallinen lupahakemus kunnaneläinlääkärille.

Kotkan ympäristöterveydenhuollon toimialueella hae lupaa toimittamalla hakemus postitse, tuomalla Kotkan kaupungin ympäristöpalveluiden toimintayksikön toimistoon tai sähköpostitse.

Kysy tarvittaessa lisätietoja Haminan kaupungineläinlääkäreiltä, asioimalla Kotkan ympäristöpalveluiden toimintayksikössä tai sähköpostitse.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Toiminnassa tapahtuneista muutoksista ja toiminnan lopettamisesta on tehtävä ilmoitus kunnaneläinlääkärille.

Jos elinkeinonharjoittaja on sijoittautunut johonkin toiseen Euroopan talousalueeseen kuuluvaan valtioon ja tarjoaa palveluitaan tilapäisesti Suomessa, toimintaan vaaditaan samat luvat kuin Suomeenkin sijoittautuneilta elinkeinonharjoittajilta.

Tarvitset luvan Haminan kaupungineläinlääkäriltä.


Määräaika

Lupaa on haettava ennen toiminnan aloittamista.

Voimassaoloaika

Lupa on voimassa toistaiseksi.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Maa- ja metsätalousministeriön asetus kunnaneläinlääkärin maksullisista suoritteista

Bálvalusa ollašuhttá

Kotkan kaupunki, Haminan kaupunki

Bálvalusas vástida

Kotkan kaupunki
Teavsttas vástida: Kotkan kaupunki
Beaividuvvon: 7.2.2025