Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaHeinolan kaupunki

Purkamislupa ja purkamisilmoitus

  • Lupa tai muu velvoite
  • 2 gieldda
  • Almmolaš bálvalus

Heinolassa rakennuksen purkamiseen asema-kaava-alueella vaaditaan aina purkamislupa. Rakennusvalvontaviranomainen voi hakemusta käsitellessään vaatia, että hakija toimittaa asiantuntijan tekemän selvityksen rakennuksen historiallisesta tai rakennustaiteellisesta arvosta. Tarvittaessa pyydetään purkulupaan lausunto museolta ja Ely-keskukselta. Isommissa kohteissa voidaan edellyttää myös purkamissuu ...

Bargga ná

Selvitä lupahakemuksessa , miten purkutyö järjestetään ja rakennusjäte käsitellään, sekä voidaanko käyttökelpoisia osia vielä käyttää hyödyksi. Jätä hakemus kunnan rakennusvalvonnalle.

Hae lupaa ensisijaisesti sähköisen asiointipalvelun kautta. Jos se ei onnistu, voit hakea lupaa myös hakemuslomakkeella. Hakemuksen liitteeksi tarvitset asemapiirroksen, mihin purettava rakennus on merkitty.

Purkujätteen sijoituksesta pyydetään myös selvitys ennen loppukatselmusta.

Hankkeeseen ryhtyvänä huolehdi siitä, että työn suunnittelu ja toteutus tehdään rakentamista/purkamista koskevien määräysten, säännösten ja myönnettyjen lupien mukaisesti.

Purkamislupa/purkamisilmoitus haetaan Heinolan kaupungin rakennusvalvontaviranomaiselta, joka antaa asiassa myös neuvontaa. Lupaa hakee rakennuspaikan haltija, joka voi olla omistaja, omistajan valtuuttama tai rakennuspaikkaa vuokra- tai muun sopimuksen perusteella hallitseva henkilö.

Tarvittaessa tarkista ensin rakennusvalvonnasta, vaaditaanko purkamiseen purkamislupa vai purkamisilmoitus.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Lupaa ei tarvita, jos voimassa oleva rakentamislupa tai muu viranomaispäätös edellyttää rakennuksen purkamista. Lupaa ei tarvita myöskään talousrakennuksen tai muun vähäisen rakennuksen purkuun, ellei kyseessä ole esimerkiksi historiallisesti merkittävä tai rakennustaiteellisesti arvokas rakennus.

Jos elinkeinonharjoittaja on sijoittautunut johonkin toiseen Euroopan talousalueeseen kuuluvaan valtioon ja tarjoaa palveluitaan tilapäisesti Suomessa, toimintaan vaaditaan samat luvat kuin Suomeenkin sijoittautuneilta elinkeinonharjoittajilta.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Asemakaava-alueella sijaitsevan rakennuksen tai sen osan purkamiseen tarvitaan pääsääntöisesti purkamislupa. Purkamislupa on haettava myös asemakaava-alueen ulkopuolella oleville kohteille, jos alueella on rakennuskielto tai jos yleiskaavassa niin määrätään.

Vaikka purkuun ei tarvittaisi lupaa, purkamisesta on tehtävä purkamisilmoitus rakennusvalvonnalle 30 päivää ennen työn aloitusta. Rakennusvalvontaviranomainen voi 30 päivän kuluessa perustellusta syystä vaatia purkamisluvan hakemista.

Bálvalusa ollašuhttá

Heinolan kaupunki

Eará organisašuvnnat

Hartolan kunta

Bálvalusas vástida

Heinolan kaupunki
Teavsttas vástida: Heinolan kaupunki
Beaividuvvon: 26.2.2025