Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaHangon kaupunki

Perusopetuksen iltapäivätoiminta

  • Bálvalus
  • Hanko
  • Almmolaš bálvalus

Iltapäivätoiminta on tarkoitettu esimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaille sekä kaikkien vuosiluokkien oppilaskohtaiste tukea saaville oppilaille.

Bargga ná

Oppilaan huoltaja hakee iltapäiväkerhopaikkaa lapselleen keväällä erikseen ilmoitettuna ajankohtana Wilma sovelluksen kautta. Päätös iltapäiväkerhopaikasta lähetetään lapsen huoltajalle sähköisesti, jonka jälkeen huoltajan on ilmoitettava määräpäivään mennessä, jos iltapäiväkerhopaikka otetaan vastaan.

Buot áššiiddikšunkanálaid birra eai leat dieđut gielain, man leat válljen. Molsso giela, jos háliidat dieđuid áššiiddikšunkanálaid birra eará gielaiguin.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Aamu- ja iltapäivätoiminta on tarkoitettu ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaille sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saaville oppilaille.

Iltapäiväkerhot on tarrkoitettu ensimmäisen tai toisen vuosiluokan oppilaille, sekä kaikille oppilaille, joilla on oppilaskohtaisen tuen päätös.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoimintaan voivat hakea ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaat sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saavat oppilaat. Aamu- ja iltapäivätoimintaa voidaan järjestää arkipäivisin pääsääntöisesti kello 7:n ja 17:n välisenä aikana.

Toiminta pyrkii tukemaan lasten kehitystä ja kasvua, edistämään hyvinvointia ja tasa-arvoisuutta, ennaltaehkäisemään syrjäytymistä ja lisäämään osallisuutta.

Kunta vastaa aamu- ja iltapäivätoiminnan kokonaisuudesta. Se voi järjestää toiminnan itse tai yhdessä muiden kuntien kanssa tai hankkia palvelut järjestöiltä, yhteisöiltä ja yrityksiltä. Kunta päättää aamu- ja iltapäivätoiminnasta perittävien kuukausimaksujen määrästä. Kunnalla ei kuitenkaan ole velvollisuutta toiminnan järjestämiseen.

Myös koulun kerhotoiminta tai taiteen perusopetus voivat olla lapsen aamu- tai iltapäivätoimintaa.

Vammaisten lasten aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestävät kunta ja hyvinvointialue yhdyspintayhteistyönä.

Bálvalusa ollašuhttá

Hangon kaupunki

Bálvalusas vástida

Hangon kaupunki
Teavsttas vástida: Hangon kaupunki
Beaividuvvon: 29.9.2026