Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaKokemäen kaupunki

Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoiminta

  • Bálvalus
  • Kokemäki
  • Almmolaš bálvalus

Aamu- ja iltapäivätoimintaa järjestetään Kauvatsan päiväkotikoulussa sekä Kokemäen yhtenäiskoulun Tulkkilan toimipisteessä. Aamu- ja iltapäivätoiminnan tavoitteena on tukea kodin ja koulun kas­va­tustyötä sekä lapsen tunne-elämän kehitystä ja eettistä kas­vua.

Aamu- ja iltapäivätoiminnasta vastaa koulun rehtori. Niille oppilaille, joilla on koulumatkaetu, ei järjestetä erikseen kuljetusta aamutoi ...

Bargga ná

Aamu- ja iltapäivätoimintaan ilmoittaudutaan kouluun ilmoittautumisen yhteydessä tammi–helmikuun aikana Wilmassa olevilla lomakkeilla. Wilman lomakkeella voi hakea aamu- ja iltapäivätoimintaan myös kesken lukuvuoden. Aamu- ja iltapäivätoimintaan haetaan sinisen ylävalikon Hakemukset ja päätökset –kohdasta, Hakemus aamutoimintaan- ja Hakemus iltapäivätoimintaan -lomakkeella.

Mikäli aamu- ja iltapäivätoiminnan tarve muuttuu kesken lukuvuoden, laaditaan uusi päätös. Huoltaja tekee tarpeen muuttuessa uuden hakemuksen Wilman lomakkeella. Uusi maksupäätös tulee voimaan seuraavan kuukauden alusta alkaen. Alle kymmenen päivän maksupäätöksen ylittäneet päivät laskutetaan korkeamman maksuluokan mukaan.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Aamu- ja iltapäivätoiminta on tarkoitettu ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaille sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saaville oppilaille.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoimintaan voivat hakea ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaat sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saavat oppilaat. Aamu- ja iltapäivätoimintaa voidaan järjestää arkipäivisin pääsääntöisesti kello 7:n ja 17:n välisenä aikana.

Toiminta pyrkii tukemaan lasten kehitystä ja kasvua, edistämään hyvinvointia ja tasa-arvoisuutta, ennaltaehkäisemään syrjäytymistä ja lisäämään osallisuutta.

Kunta vastaa aamu- ja iltapäivätoiminnan kokonaisuudesta. Se voi järjestää toiminnan itse tai yhdessä muiden kuntien kanssa tai hankkia palvelut järjestöiltä, yhteisöiltä ja yrityksiltä. Kunta päättää aamu- ja iltapäivätoiminnasta perittävien kuukausimaksujen määrästä. Kunnalla ei kuitenkaan ole velvollisuutta toiminnan järjestämiseen.

Myös koulun kerhotoiminta tai taiteen perusopetus voivat olla lapsen aamu- tai iltapäivätoimintaa.

Vammaisten lasten aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestävät kunta ja hyvinvointialue yhdyspintayhteistyönä.

Bálvalusa ollašuhttá

Kokemäen kaupunki

Bálvalusas vástida

Kokemäen kaupunki
Teavsttas vástida: Kokemäen kaupunki
Beaividuvvon: 8.7.2026