Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaKaskisten kaupunki

Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoiminta

  • Bálvalus
  • Kaskinen
  • Almmolaš bálvalus

Koululaisten iltapäiväkerho

Bargga ná

Kaskisten kaupungin aamu- ja iltapäivätoiminta tarjoaa lapsille turvallista ja ohjattua toimintaa ennen koulupäivää ja sen jälkeen. Toimintaan voi sisältyä esimerkiksi leikkiä, yhdessäoloa, ulkoilua, läksyjen tekemistä ja muuta ohjattua vapaa-ajan toimintaa. Aamu- ja iltapäivätoiminta järjestetään koulun yhteydessä.

Huoltaja hakee lapselle paikkaa kaupungin ilmoittamalla tavalla. Kun paikka on myönnetty, huoltajalle annetaan tarkemmat tiedot toiminnan käytännöistä, aikatauluista ja maksuista. Ajankohtaiset hakuohjeet ja lisätiedot saa Kaskisten kaupungilta.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Aamu- ja iltapäivätoiminta on tarkoitettu ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaille sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saaville oppilaille.

Aamu- ja iltapäivätoiminta on tarkoitettu ensisijaisesti perusopetuksen 1.–2. vuosiluokkien oppilaille. Toimintaan osallistuminen edellyttää hakemista ja myönnettyä toimintapaikkaa. Paikkoja myönnetään käytettävissä olevien resurssien ja toimintaan ilmoittautuneiden määrän mukaan.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoimintaan voivat hakea ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaat sekä kaikkien vuosiluokkien erityistä tukea saavat oppilaat. Aamu- ja iltapäivätoimintaa voidaan järjestää arkipäivisin pääsääntöisesti kello 7:n ja 17:n välisenä aikana.

Toiminta pyrkii tukemaan lasten kehitystä ja kasvua, edistämään hyvinvointia ja tasa-arvoisuutta, ennaltaehkäisemään syrjäytymistä ja lisäämään osallisuutta.

Kunta vastaa aamu- ja iltapäivätoiminnan kokonaisuudesta. Se voi järjestää toiminnan itse tai yhdessä muiden kuntien kanssa tai hankkia palvelut järjestöiltä, yhteisöiltä ja yrityksiltä. Kunta päättää aamu- ja iltapäivätoiminnasta perittävien kuukausimaksujen määrästä. Kunnalla ei kuitenkaan ole velvollisuutta toiminnan järjestämiseen.

Myös koulun kerhotoiminta tai taiteen perusopetus voivat olla lapsen aamu- tai iltapäivätoimintaa.

Vammaisten lasten aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestävät kunta ja hyvinvointialue yhdyspintayhteistyönä.

Bálvalusa ollašuhttá

Kaskisten kaupunki

Bálvalusas vástida

Kaskisten kaupunki
Teavsttas vástida: Kaskisten kaupunki
Beaividuvvon: 13.8.2026