Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaKuusamon kaupunki

Nuorisoavustukset

  • Bálvalus
  • Guossán
  • Almmolaš bálvalus

Avustuksia myönnetään rekisteröidyille nuorisoyhdistyksille ja muille nuorisotoimintaa harjoittaville

tai järjestäville rekisteröidyille yhdistyksille. Hakijan kotipaikan ja pääasiallisen toiminta-alueen

tulee olla Kuusamossa.

Nuorisotoiminnan osalta hakijayhdistyksen jäsenistä vähintään 2/3 tulee olla alle 29-vuotiaita.

Pyydettäessä hakijan tulee toimittaa jäsenrekisteri. Aikuisyhdistyksen on oso ...

Bargga ná

Toiminta-avustuksen saanut yhdistys, yksityinen henkilö tai työryhmä on velvollinen antamaan selvityksen varojen käytöstä seuraavan kalenterivuoden maaliskuun loppuun mennessä ennen seuraavien hakemuksien käsittelyä.

Yksityinen henkilö ja työryhmä toimittavat alkuperäiset tositteet tiliselvityksen liitteeksi. Avustus tulee käyttää siihen tarkoitukseen, johon se on myönnetty.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Kasvatus- ja sivistyslautakunta ilmoittaa avustukset haettaviksi maaliskuun aikana. Avustukset haetaan erillisellä hakulomakkeella sähköisesti.

Bálvalusa ollašuhttá

Kuusamon kaupunki

Bálvalusas vástida

Kuusamon kaupunki
Teavsttas vástida: Kuusamon kaupunki
Beaividuvvon: 11.11.2025