Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaLieksan kaupunki

Museopalvelut

  • Bálvalus
  • Lieksa
  • Almmolaš bálvalus

Pielisen museo on monipuolinen ulkomuseo, joka sijaitsee Lieksan keskustan lähellä (Pappilantie 2). Alueelta löytyy mm. vanhoja pihapiirejä, laaja metsätyöosasto Savotaranta metsätyöhön liittyvine rakennuksineen, myllyjä, vankitupa, partiomaja ja suuri kunnan jyvämakasiini. Museon päärakennuksessa on vaihtuvia näyttelyitä ja kesäisin avoinna oleva viihtyisä kahvila.

Kuvanveistäjä Eva Ryynäsen (19 ...

Bargga ná

Kesäaukioloajat (15.5. - 15.9.): avoinna ma - su klo 10-18. Pääsymaksut 7 / 5,50 / 1,50 €. Suljettu juhannusaattona.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Museotoiminnan tavoitteena on ylläpitää ja vahvistaa väestön ymmärrystä kulttuurista, historiasta ja ympäristöstä. Museot ovat avoimia kaikille.

Museot huolehtivat kulttuuri- ja luonnonperinnön tallentamisesta ja säilyttämisestä tuleville sukupolville. Samoin museot jakavat näyttelyillä ja julkaisuilla tietoa yleisölle sekä harjoittavat tutkimusta ja opetusta.

Bálvalusa ollašuhttá

Lieksan kaupunki

Bálvalusas vástida

Lieksan kaupunki
Teavsttas vástida: Lieksan kaupunki
Beaividuvvon: 13.2.2025