Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaRautalammin kunta

Leikkipuistot

  • Bálvalus
  • Rautalampi
  • Almmolaš bálvalus

Rautalammin kunnalla ei yleisesti ottaen ole valvontaa leikkipuistojen alueella. Rautalammin kunnalla on yksi virallinen Finnskog -leikkipuisto Pitkälahdessa opintien varressa. Leikkipuisto on myös Alatiellä ja kirjaston takapihalla (Rautalammintie 4). Lisäksi koulujen ja päiväkotien yhteydessä on leikkipuistoja tai –alueita.

Bargga ná

Rautalammin kunnalla on yksi virallinen Finnskog -leikkipuisto Pitkälahdessa opintien varressa. Lisäksi koulujen ja päiväkotien yhteydessä on leikkipuistoja tai –alueita.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Kunnan leikkipuistot tarjoavat turvallisia, monipuolisia ja viihtyisiä leikkiympäristöjä. Kunta tarkistaa leikkipuiston turvallisuuden useita kertoja vuodessa. Hoitotoimet on määritelty valtakunnallisesti.

Leikkipuistoissa voi olla jatkuvasti tai ajoittain kunnan henkilökuntaa, tai ne voivat olla valvomattomia. Kunta voi järjestää leikkipuistoon ohjattua toimintaa lapsille ja koululaisille.

Bálvalusa ollašuhttá

Rautalammin kunta

Bálvalusas vástida

Rautalammin kunta
Teavsttas vástida: Rautalammin kunta
Beaividuvvon: 2.10.2025