Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.

Lääkeaineiden valmistajien, jakelijoiden ja maahantuojien rekisteröinti EudraGMDP-tietokantaan

  • Lupa tai muu velvoite
  • Olles Suopma
  • Almmolaš bálvalus

Eläimille ja ihmisille tarkoitetuissa myyntiluvallisissa tai rekisteröidyissä lääkevalmisteissa käytettävien lääkeaineiden valmistus, jakelu ja maahantuonti EU:n/ETA:n ulkopuolelta edellyttää yrityksen rekisteröitymistä (Direktiivi 2011/62/EU 52a§, Eläinlääkeasetus 2019/6 95§, Lääkelaki 11§).

Rekisteröinti koskee koko EU-alueen valmistajia, jakelijoita ja maahantuojia ja rekisteriä ylläpidetään E ...

Bargga ná

Uudet toimijat

Toiminnan aloittamisesta ilmoitetaan Fimealle käyttämällä Fimean verkkosivuilla saatavilla olevia lomakkeita.

Vuosi-ilmoitukset ja muutokset rekisteriin

Vuosi-ilmoitukset tai toiminnan muutokset ilmoitetaan Fimealle käyttämällä Fimean verkkosivuilla saatavilla olevia lomakkeita.


Määräaika

### Uudet toimijat Suomessa sijaitsevien lääkeaineiden valmistajien, maahantuojien ja jakelijoiden on rekisteröidyttävä Fimealle 60 päivää ennen toiminnan aloittamista. ### Vuosi-ilmoitukset ja muutokset rekisteriin Lääkeaineiden valmistajien, maahantuojien ja jakelijoiden on lähetettävä API-rekisterin päivitystiedot Fimealle jokaisen kalenterivuoden loppuun.

Käsittelyaika

### Uudet toimijat Fimea arvioi toimijan tarkastustarpeen riskiarvion perusteella ja ilmoittaa mahdollisesta tarkastuksesta toimijalle 60 päivän sisällä rekisteröintilomakkeen vastaanottamisesta. Tällöin toiminnan saa aloittaa vasta Fimean hyväksynnän jälkeen. Mikäli tarkastukselle ei ole tarvetta, toimija voi aloittaa toimintansa 60 päivän sisällä rekisteröintilomakkeen vastaanottamisesta.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Bálvalusa ollašuhttá

Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea

Bálvalusas vástida

Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea
Teavsttas vástida: Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea
Beaividuvvon: 5.1.2026