Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaLiedon kaupunki

Kunnallinen perhepäivähoito

  • Bálvalus
  • Lieto
  • Almmolaš bálvalus

Perhepäivähoito on perhepäivähoitajan omassa kodissa toteutettavaa varhaiskasvatusta.

Hoitopaikkoja on neljä alle esiopetusikäiselle lapselle.

Perhepäivähoitajat vastaavat varhaiskasvatussuunnitelman mukaisesta toiminnasta. Pienessä ryhmässä päivien kulkua voi muokata joustavasti lasten tarpeiden, ideoiden ja mielenkiinnon kohteiden mukaisesti.

Bargga ná

Hae varhaiskasvatuspaikkaa lapselle viimeistään neljä kuukautta ennen perhepäivähoidossa aloittamista.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Varhaiskasvatusta voi saada lapsi, joka ei ole vielä oppivelvollinen.

Myös oppivelvollisuusikäinen voi saada varhaiskasvatusta, jos erityiset olosuhteet sitä vaativat eikä hoitoa voi muuten järjestää.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Perhepäivähoito on hoitajan tai lapsen kodissa järjestettävää varhaiskasvatusta. Lapselle laaditaan perhepäivähoidossa varhaiskasvatussuunnitelma.

Perhepäivähoitajalla saa olla korkeintaan neljä kokopäivähoidossa olevaa alle kouluikäistä lasta ja yksi osapäivähoidossa oleva esiopetusikäinen tai koululainen. Perhepäivähoitajan omat alle kouluikäiset lapset lasketaan mukaan.

Bálvalusa ollašuhttá

Liedon kaupunki

Bálvalusas vástida

Liedon kaupunki
Teavsttas vástida: Liedon kaupunki
Beaividuvvon: 15.9.2025