Koulukuljetuksesta vastaa Haapaveden kaupunki. Toteutuksesta vastaavat eri liikennöitsijät.
Haapavedellä koulukuljetukset järjestetään perusopetuslain 32 §:n ja näiden periaatteiden mukaan
Lakisääte ...
Koulukuljetusta voi hakea koulukuljetushakemuksella.
Lautakunnan päätöksen mukaisesti sivistysjohtaja päättää maksuttoman koulukyydityksen myöntämisestä hakemuksen perusteella.
Lisätietoa saa seuraavasti:
Esi-, perus- tai lisäopetuksen oppilailla on oikeus kunnan järjestämään maksuttomaan koulukuljetukseen. Tämä järjestetään, jos koulumatka on yli viisi kilometriä yhteen suuntaan, tai jos se muutoin on oppilaan ikään tai olosuhteisiin nähden liian vaikea, rasittava tai vaarallinen.
Esi- ja perusopetuksen oppilailla on oikeus kunnan järjestämään maksuttomaan koulukuljetukseen, jos koulumatka
Päivittäinen edestakainen koulumatka saa odotuksineen kestää enintään kaksi ja puoli tuntia, 13 vuotta täyttäneillä kolme tuntia.
Maksuttoman kuljetuksen vaihtoehtona on vanhemmille myönnettävä avustus oppilaan kuljettamista ja saattamista varten.
Oppivelvollisuuttaan suorittavilla toisen asteen opiskelijoilla on oikeus maksuttomiin koulumatkoihin, jos
Jos joukkoliikennettä ei ole mahdollista käyttää, tulee opiskelijan itse järjestää kulkeminen oppilaitokseen ja hänelle maksetaan siitä rahallinen korvaus.