Suomi.fi
Sirdás njuolga sisdollui.

Dát siidu ii doaisttážii gávdno davvisámegillii

Oainnát sámegielat bálvalusaid dieđuid iežas siiddus.
VástoorganisašuvdnaEtelä-Savon hyvinvointialue

Kemikaaliturvallisuuden valvonta

  • Bálvalus
  • 11 gieldda
  • Almmolaš bálvalus

Pelastuslaitos valvoo kemikaaliturvallisuutta, kun kyseessä on esimerkiksi vaarallisten kemikaalien vähäinen teollinen käsittely, varastointi tai säilytys, ilotulitteiden varastointi kaupan yhteydessä tai vaarallisten kemikaalien käyttö erikoistehosteina yleisötilaisuuksissa.

Kemikaaliturvallisuuden valvonnan keinoin ehkäistään vaarallisten kemikaalien käytöstä, varastoinnista ja säilytyksestä ai ...

Bargga ná

Toiminnanharjoittajan on tehtävä ilmoitus vaarallisten kemikaalien vähäisestä teollisesta käsittelystä ja varastoinnista pelastusviranomaiselle vähintään 1 kk ennen toiminnan aloittamista. Pelastusviranomaisen on tehtävä ilmoituksesta kirjallinen päätös, ja tarkastettava kohde ennen toiminnan aloittamista.

Öljylämmityslaitteistot

Toiminnanharjoittajan on ilmoitettava pelastusviranomaiselle myös sellaisen sumutuspolttimella varustetun öljylämmityslaitteiston käyttöönotosta, joka ei ole edellyttänyt ilmoitusta kemikaalien vähäisestä varastoinnista. Pelastusviranomaisen on tarkastettava öljylämmityslaitteisto kolmen kuukauden kuluessa käyttöönotosta. Käyttöönottotarkastuksesta laaditaan pöytäkirja, joka toimitetaan laitteiston omistajalle.

Ilotulitteiden myynti

Toiminnanharjoittajan on tehtävä ilmoitus pelastusviranomaiselle Ilotulitteiden varastoinnista kaupan yhteydessä. Ilmoitus on tehtävä vähintään kuukausi ennen varastoinnin aloittamista. Ilmoituksen perusteella annetaan kirjallinen päätös, jossa voidaan asettaa tarpeellisia määräyksiä ja ehtoja. Palotarkastajat suorittavat myyntipaikkojen tarkastukset myyntiaikana 27.–31.12.

Yksityishenkilöiden ilotulitukset kuluttajatuotteilla

Ilotulitteiden käyttö on sallittu ilman kirjallista ilmoitusta pelastusviranomaiselle vain vuodenvaihteessa 31.12. klo 18.00 – 1.1. klo 02.00. Muuna aikana käytettävistä ilotulitteista (kuluttajatuotteet) tulee tehdä pelastusviranomaiselle ilmoitus 5 vrk ennen aiottua aikaa: https://pelastustoimi.fi/asiointi/lomakkeet/ilmoitus-ilotulituksesta

  • Yhteydenottolomake kemikaaliturvallisuuteen liittyvissä asioissa: https://apps.pelastuslaitokset.fi/kemikaaliyhteydenotto/ Ilmoitus kemikaalien vähäisestä käsittelystä ja varastoinnista tulee tehdä pelastusviranomaiselle 1 kk ennen toiminnan aloittamista. Katso myös https://pelastuslaitokset.fi/julkaisut/vaarallisetkemikaalit ja https://pelastuslaitokset.fi/julkaisu/kemikaalitaulukko
  • Ilmoitukset ilotulitteiden varastoinnista kaupan yhteydessä: https://pelastuslaitokset.fi/julkaisut/ilmoitus_ilotulitteet_laaja ja https://pelastuslaitokset.fi/julkaisut/ilmoitus_ilotulitteet_suppea
  • Ammattimaisen ilotulitusnäytöksen järjestämisestä on ilmoitettava vähintään 14 vuorokautta ennen näytöstä paikkakunnan poliisille: https://poliisi.fi/ilmoita-ilotulitusnaytoksesta sekä pelastusviranomaiselle. Ilmoituksessa kuvataan tuliesityksen järjestelyt ja pelastussuunnitelma: https://pelastustoimi.fi/asiointi/lomakkeet/ilmoitus-tuliesityksesta.

Geasa ja makkár eavttuiguin

Kemikaaliturvallisuuden neuvontapalvelut hoidetaan arkisin virka-aikana.

Duogáš ja láhkaásaheapmi

Laki vaarallisten kemikaalien ja räjähteiden käsittelyn turvallisuudesta

Bálvalusa ollašuhttá

Etelä-Savon hyvinvointialue

Bálvalusas vástida

Etelä-Savon hyvinvointialue
Teavsttas vástida: Etelä-Savon hyvinvointialue
Beaividuvvon: 6.6.2025